Jaki związek ma wojna w Ukrainie z głodem na Madagaskarze?
7 lipca, 2022Sklep internetowy Ankizy Gasy!
30 lipca, 2022Czy wiecie, że poza codzienną pracą i niesieniem pomocy humanitarnej na Madagaskarze – nasza Fundacja działa też w kraju? Jak wygląda działalność Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru w Polsce?
1. Edukacja globalna
Organizujemy różnego rodzaju warsztaty, prelekcje i wykłady zarówno w szkołach, jak i w przedszkolach. Podczas, których przekazujemy dzieciom wiedzę na temat kultury, sztuki i przyrody Madagaskaru. Zwracamy także uwagę na problemy dotykające na co dzień małych Malgaszy i inne dzieci zamieszkujące kraje tzw. Globalnego Południa.
W trakcie takich zajęć m.in.: czytamy z dziećmi malgaskie bajki, przebieramy się w tradycyjne stroje, gramy na lokalnych instrumentach muzycznych. Bawimy się też malgaskimi zabawkami, a także pokazujemy zdjęcia i filmy obrazujące codzienne życie rówieśników zamieszkujących Madagaskar.
2. Spotkania podróżnicze
W ramach różnego rodzaju festiwali podróżniczych i kulturowych realizujemy liczne prelekcje i spotkania. Zarówno stacjonarne, jak i online dla osób dorosłych, w ramach których szerzymy wiedzę na temat kultury, przyrody i aktualnej sytuacji społecznej na Madagaskarze. Do tej pory wzięliśmy udział m.in. w festiwalu „Na szagę”. Czy największym festiwalu kina afrykańskiego w Europie Środkowo-Wschodniej „Afrykamera”.
3. Sprzedaż rękodzieła
Promujemy malgaską sztukę i wspieramy lokalnych twórców poprzez sprzedaż w Polsce rękodzieła przywiezionego z Madagaskaru. Sprzedajemy zabawki, pamiątki, przedmioty codziennego użytku, torebki itd. Wystawiamy się z naszym kiermaszem na różnego rodzaju imprezach w całej Polsce m.in. w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w Kinotece w Warszawie oraz na licznych kiermaszach szkolnych, świątecznych.
Od niedawna rozpoczęliśmy regularną sprzedaż rękodzieła online nie tylko na naszym fb, ale również w sklepie internetowym etsy. Link do sklepu tutaj.
4. Etyczny wolontariat w Polsce
Realizujemy etyczny wolontariat, do którego angażujemy zarówno osoby z Polski, z zagranicy jak i lokalnych studentów z Madagaskaru. Umożliwiamy wyjazd na Madagaskar, ale również w ramach naszych działań w Polsce – organizujemy różnego rodzaju eventy związane z kulturą malgaską. m.in. Dzień Kultury Malgaskiej zrealizowany w lutym 2022 w Kinie Pałacowym w Poznaniu – w które angażujemy lokalną społeczność wolontariuszy i przyjaciół Fundacji. Promujemy również wolontariat pracowniczy na poziomie biznesowym poprzez współpracę z różnymi przedsiębiorstwami w Polsce i za granicą.
5. Zbiórki finansowe i rzeczowe
Organizujemy zbiórki finansowe i rzeczowe, których beneficjentami są przede wszystkim dzieci na Madagaskarze. Zbieramy nie tylko niezbędne fundusze, ale również m.in. przybory szkolne (w ramach akcji „Wyprawka”), gry i zabawki, ubrania (akcja „staniki dla Afryki”). Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i suplementy diety (akcja „Misja Madagaskar) itd. Zebrane dary częściowo przekazujemy również na inne potrzeby m.in. wspierając lokalny poznański szpital (przekazaliśmy książki), czy też akcje pomocowe dedykowane uchodźcom z Ukrainy.
6. Zaangażowanie studentów
Angażujemy młodych ludzi w projekty pomocowe – studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Umożliwiamy im realizację wolontariatu, a także licznych projektów naukowych przy współpracy ze studentami z Madagaskaru. W ramach naszej współpracy powstało już kilka prac licencjackich i magisterskich oraz publikacji naukowych bazujących na badaniach zrealizowanych na Madagaskarze.
7. Współprace z innymi organizacjami
Współpracujemy z licznymi organizacjami pomocowymi działającymi w Polsce i za granicą, które angażują się w pomoc humanitarną i nie tylko. Wspólne projekty i zbiórki realizujemy m.in. z organizacjami takimi jak: Polska Fundacja dla Afryki, Portal FaniMani, Portal Ubrania do oddania, Fundacja Serce i Rozum.
8. Działalność w mediach
8Angażujemy się w lokalnych mediach. Promujemy etyczną pomoc i zachęcamy do wzięcia udziału w realizowanych przez nas projektach regularnie pojawiając się w lokalnych mediach. TV, prasie, czy też radio, m.in.: Telewizja WTK, Radio Poznań, gazeta Poznański Prestiż. Itd.