fbpx

Wolontariat

Poznaj szczegóły dotyczące wolontariatu

Wolontariat w Afryce

Wolontariat w Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru polega na pracy w szkole i przedszkolu na terenie szkoły College St. Joseph w Ambohidratrimo, oraz w innych szkołach wiejskich, sierocińcu i ośrodku dla dziewcząt Akany Avoko Farvohitra.

Wolontariusze prowadzą lekcje języka angielskiego oraz zajęcia dodatkowe (plastyczne, muzyczne i taneczne) z dziećmi oraz nauczycielami.

Mile widziani są również wolontariusze chętni do prac remontowo-budowlanych w szkołach i ośrodkach, które wspieramy.

Podczas wakacji szkolnych na Madagaskarze, które trwają od końca lipca do końca września, organizujemy półkolonie, w czasie których dzieci mają szansę pobawić się, wziąć udział w zajęciach tanecznych, sportowych czy plastycznych prowadzonych przez naszych wolontariuszy.

one (1)

Jeżeli...

znasz języki obce lub posiadasz zdolności artystyczne, manualne lub techniczne i chciałbyś podzielić się nimi z mieszkańcami Madagaskaru, dla których niejednokrotnie jest to jedyna szansa, aby rozwijać swoje umiejętności, to już predysponuje Cię do bycia kandydatem na wolontariusza.
one (1)

Jeżeli...

znasz języki obce lub posiadasz zdolności artystyczne, manualne lub techniczne i chciałbyś podzielić się nimi z mieszkańcami Madagaskaru, dla których niejednokrotnie jest to jedyna szansa, aby rozwijać swoje umiejętności, to już predysponuje Cię do bycia kandydatem na wolontariusza.
two (1)

Jeśli...

chcesz pracować przy budowie kolejnej szkoły lub jesteś pielęgniarką, fizjoterapeutą albo masz inne wykształcenie medyczne, i jesteś gotowy na pracę w przychodni z chorymi – to szukamy wolontariusza takiego jak Ty!!!
three (1)

Należy...

pamiętać, że Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Warunki jakie tutaj panują są zupełnie inne niż te do jakich przywykliśmy. Dość często zdarza się, że nie ma wody, prądu, czy internetu. Są tu również wszelkiego rodzaju insekty takie jak komary, pchły czy karaluchy.
three (1)

Należy...

pamiętać, że Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Warunki jakie tutaj panują są zupełnie inne niż te do jakich przywykliśmy. Dość często zdarza się, że nie ma wody, prądu, czy internetu. Są tu również wszelkiego rodzaju insekty takie jak komary, pchły czy karaluchy.
four (1)

Malgasze...

są bardzo pozytywnymi ludźmi i mimo swojego ubóstwa, zawsze są uśmiechnięci. To właśnie sprawia, że chce się z nimi być i pomagać, chociaż ich świat jest tak inny od tego, który znamy. Dlatego doświadczenie samego wolontariatu wzbogaca również nas samych!
five (1)

Wolontariatu...

nie powinno się też traktować jako ucieczki od swoich problemów. Osoba, która chce zostać naszym wolontariusze, musi mieć chęć pomocy innym ludziom i na tym chcemy żeby się skupiła podczas swojego swojej misji u nas na Madagaskarze.
five (1)

Wolontariatu...

nie powinno się też traktować jako ucieczki od swoich problemów. Osoba, która chce zostać naszym wolontariusze, musi mieć chęć pomocy innym ludziom i na tym chcemy żeby się skupiła podczas swojego swojej misji u nas na Madagaskarze.

Zgłoś się do nas!

Jeżeli zainteresowałaś/eś się wolontariatem, zgłoś się do nas przez formularz kontatkowy. Odezwiemy się do Ciebie!

    Imię

    E-mail

    Telefon (opcjonalnie)

    Dodatkowe informacje

    Niezbędne informacje

    Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wolontariatu.

    Wolontariusze powinni cechować się cierpliwością, samodzielnością i kreatywnością. Mile widziane jest doświadczenie w pracy z dziećmi lub tez w pracy jako wolontariusz w pracach budowlanych i remontowych. Współpracujemy również z przychodnią, do której szukamy osób z wykształceniem medycznym (pielęgniarek, położnych, lekarzy, dentystów, fizjoterapeutów). Niezbędna jest też znajomość języka angielskiego lub francuskiego. Na miejscu z reguły są wolontariusze różnych narodowości, znajomość angielskiego znacznie ułatwia komunikację.

    Madagaskar to była kolonia francuska, więc przyda się znajomość języka francuskiego, jednak do pracy wystarczy już umiejętność posługiwania się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, gdyż do zajęć poza lekcyjnych takich jak: gry, zabawy, prace ręczne etc. język nie stanowi bariery, a podstaw języka malgaskiego łatwo nauczyć się od dzieci.

    Praca na miejscu to praca zespołowa, ale również w zależności od predyspozycji danej osoby, mogą to być zajęcia indywidualne. Wolontariusze wymieniają się swoim doświadczeniem, wprowadzają jeden drugiego w warunki życia na Madagaskarze. Decydując się na przyjazd do nas musisz mieć świadomość tego, że będziesz dzielił z innym wolontariuszem dom oraz pokój. Wszyscy razem pracują, ale tez i dbają o czystość w domu i w miejscach gdzie prowadzą swoje zajęcia.

    Wolontariusze sami pokrywają koszt swojego wolontariatu tj. zakup biletu, opłata za nocleg w domu wolontariusza oraz wyżywienie.

    Co roku, w ramach programów World Challenge, przyjmujemy grupy wolontariuszy z całego świata, którzy pracują z nami, odnawiając klasy szkoły St. Joseph College oraz remontując i budując szkoły w bardzo biednych okolicznych wioskach. Od 2012 roku razem zbudowaliśmy już salę lekcyjną w szkole Tsimahandry, budynek szkolny w Antanatana oraz Ampanana , nową szkołę w Ambatomasina gdzie prowadzimy również program dożywiania dla 140 dzieci oraz liceum Saint Paul w Ambohidratrimo.

    W planie na kolejne lata czeka 10 innych szkół. Brakuje tam dosłownie wszystkiego!
    Bardzo dziękujemy za pomoc!
    Ty też możesz zostać wolontariuszem! Dołącz do nas!

    Możemy również zorganizować wolontariat w przychodni dla osób zainteresowanych pomocą natury medycznej – pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów do pracy z dziećmi i dorosłymi. W przychodni, prowadzonej przez siostry misjonarki, bardzo przyda się fachowa pomoc. Pracy tam jest bardzo dużo i placówka często nie nadąża z pomocą chorym, wśród których znajdują się także małe dzieci. Osoby, które znają język francuski mogą pracować w jednym ze szpitali prowadzonym przez misjonarki Franciszkanki oraz na misji w odległym od cywilizacji buszu.

    Nieopodal naszej szkoły mieści się także sierociniec dla 120 dzieci, z którym współpracujemy, wolontariusze prowadzą tam zajęcia z dziećmi w wieku szkolnym oraz zajmują się niemowlakami i małymi dziećmi.

    Współpracujemy też z ośrodkiem dla dziewcząt Akany Avoko Farvohitra, który znajduje się w stolicy. http://avoko.weebly.com/donate.html

    Tutaj wolontariusze prowadzą zajęcia nauki języka angielskiego, francuskiego, zajęcia plastyczne, sportowe. Pomagają dziewczętom w życiu codziennym, pielęgnacji niemowląt i małych dzieci.

    Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, życie wolontariusza różni się zatem od tego, do czego przyzwyczajeni jesteśmy żyjąc w Europie, jednak prostota bytu i problemy innej natury niż nasze, dają poczucie większego spełnienia, a satysfakcja z pracy jest nieporównywalnie wyższa.

    Wolontariusze zakwaterowani zostają w domu wolontariusza znajdującym się w miasteczku Ambohidratrimo, oddalonym o 15 km od stolicy. Jeden dom położony jest na terenie szkoły, w której wolontariusze prowadzą zajęcia z dziećmi, drugi jest w miasteczku w pobliżu sierocińca ok. 10 min od szkoły. Opłaty za pobyt w domu mogą być przekazywane na konto Fundacji lub gotówką na miejscu. Każdy wolontariusz jest zobowiązany do dbania o czystość w domu. W dniu wyjazdu należy posprzątać swój pokój i pozostawić go czystym dla kolejnej osoby.

    Wyżywienie wolontariusze zapewniają sobie we własnym zakresie. Oba domy są wyposażone w pełni urządzoną kuchnię oraz łazienki z bieżącą, ciepłą wodą, do wyłącznego użytku wolontariuszy. Domy wolontariusza znajduje się na terenie ogrodzonym i strzeżonym. Bezpośrednio przy terenie szkoły znajdują się sklepiki i stragany, gdzie można z łatwością zaopatrzyć się w potrzebne produkty spożywcze, świeże warzywa i owoce.

    Typowy malgaski dom nie będzie miał takich wygód. Większość społeczeństwa żyje w wielkim ubóstwie i to przede wszystkim uderza zaraz po przyjeździe. Pomimo biedy, z jaką zmagają się każdego dnia, Malgasze są bardzo przyjemnym i uśmiechniętym narodem. Bardzo pozytywnie nastawionym do ludzi, uśmiechnięte i rozbawione dzieci będą Ci towarzyszyć wszędzie.

    Obszar, w którym mieszkamy, wznosi się 1500 m n.p.m. zagrożenie malarią jest więc mniejsze. Jednak ryzyko zachorowania występuje. Trzeba więc rozważyć odpowiednia profilaktykę antymalaryczną (leki oraz repelenty z DEET). Najlepiej skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej na etapie przygotowań do wyjazdu, również w kwestii zalecanych szczepień.

    Trzeba wziąć pod uwagę żółtaczkę typu A i B, tężec, dur brzuszny, polio, cholerę i błonicę.

    Na Madagaskarze dość powszechnie występują pasożyty dlatego trzeba bardzo dbać o dokładne mycie rąk, warzyw i owoców. Pić wodę przegotowaną lub mineralną.

    Na Madagaskarze nie ma jadowitych węży, czy pająków. Jednak są komary, pchły, wszy i karaluch, które pewnie również spotkacie na swojej drodze. Nie ma tu dzikich zwierząt, jak w Afryce kontynentalnej. Wyspę charakteryzują natomiast występujące tu w niektórych rejonach lemury i baobaby! Pod względem fauny i flory, Madagaskar jest bardzo odmienny od reszty świata i ponad 80 gatunków roślin znajduje się tylko tu i nigdzie indziej. Między innymi dlatego też Madagaskar zachwyca swoim pięknem i różnorodnością.

    Przelot na Madagaskar oraz opłatę za noclegi ponosi wolontariusz. W zależności od długości pobytu koszt noclegu od 10Euro do 4Euro za dzień zakwaterowania w naszym domu wolontariusza.

    Poszukując biletu na Madagaskar, warto odwiedzić strony: www.skyscanner.net, lastminute.com, fly4free.pl, opodo.co.uk, gdzie najłatwiej o ciekawe oferty cenowe przelotów. Bilet w dwie strony kosztuje ok. 4-5 tys. PLN z Polski przez Anglię lub Francję do Antananarivo – stolicy Madagaskaru. Miasteczko, w którym mieszkamy, znajduje się w odległości 15 km od stolicy Antananarivo, do której należy szukać lotu.
    Najbardziej popularna opcja przylotu to lot przez Paryż lub inną drogą przez Londyn, z przesiadką w Nairobi.

    Żyjąc na miejscu, wolontariusz nie wydaje dużo, jednak planując podróżowanie, należy się liczyć z kosztami jak w Polsce. Kupując w lokalnych sklepikach i miejscowe przysmaki płaci się dużo mniej niż w supermarkecie, gdzie ceny bywają nawet wyższe niż u nas.

    Pieniądze najlepiej przywieźć w euro lub w funtach, im wyższe nominały, tym lepszy przelicznik. Dolary podlegają wymianie tylko te wydane po 2003 r.
    Karta kredytowa Visa, a nie Mastercard, bo z tą bywają problemy.
    Przelicznik 1GPG=3800Ar, 1 Euro-3400Ar

    PRZYKLADOWE CENY
    – Bagietka 400 Ar
    – Jajko 500 Ar
    – Masło 8000 Ar
    – 1L mleka świeżego 2500 Ar, 1L mleka w kartoniku 4500 Ar
    – Jogurt malgaski 500 Ar, jogurt w supermarkecie 800Ar
    – Sery, wędliny europejskie w cenach takich jak w Europie lub więcej
    – Banany 1kg 1200 Ar
    – Ananas 1szt 2500 Ar
    – Mango 1kg 4000 Ar
    – Pomidory 1kg 3000 Ar
    – Ziemniaki 1kg 2000Ar
    – Woda mineralna 1,5L 2500 Ar
    – Coca Cola 1,5L 3000 Ar
    – Obiad w przydrożnym barze tzn. ryż z mięsem i sosem: 4000-6000 Ar
    – Obiad w restauracji 15000-35000 Ar
    – Bilet autobusowy do miasta 600Ar
    – Taksówka ze stolicy Antananarivo do Ambohidratrimo, gdzie znajduje się szkoła i dom wolontariusza 45000-55000 Ar (wyższa taryfa w nocy oraz niedziele i święta)
    * 1 EURO = 3800 Ar
    – Bilet autobusowy nad ocean 30000Ar – 50000ar

    Przyjeżdżając na wolontariat należy pamiętać, iż jest to kraj trzeciego świata, a życie tutaj i warunki znacznie różnią się od tych w Europie. Na miejscu należy zachować podstawowe środki ostrożności. Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia. Nie ma tu górnej granicy wieku.  Wierzymy że wolontariuszem może być osoba w każdym wieku ,której stan zdrowia pozwala na dalekie podróże i życie w innym kraju :). W przypadku zainteresowania wolontariatem przez osoby młodsze, przyjazd i udział w programie jest możliwy, tylko pod opieką i na ryzyko osoby dorosłej.

    Długość wolontariatu i jego charakter jest ustalany w trakcie rekrutacji z każdym wolontariuszem. Jednak minimalny czas wolontariatu i pracy na rzecz Fundacji na miejscu to 4 tygodnie. Prosimy wziąć to pod uwagę i jeśli planujesz podróżować będzie to możliwe dopiero po ukończeniu pracy u nas lub w trakcie wolnych weekendów.

    Zależnie od możliwości czasowych wolontariusza a także rodzaju jego pracy na miejscu możemy zorganizować taki wyjazd bardzo indywidualnie.

    Przed przyjazdem, wolontariusze biorą udział w prowadzonej przez nas rekrutacji w języku angielskim. W pierwszej kolejności prosimy napisać nam kilka słów o sobie, przedstawić swój pomysł na wolontariat i przesłać do nas wraz z CV w języku angielskim na adres ankizygasyvolunteers@gmail.com oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy.

    Kolejny etap to spotkanie z jednym z naszych wolontariuszy w miastach takich jak: Olsztyn , Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kraków lub rozmowa na skype z koordynatorem projektu .

    Po spotkaniu pozostaje już tylko przygotowanie do wyjazdu i kupno biletu.
    Należy pamiętać, iż jako osoby pełnoletnie, wolontariusze przyjeżdżają do pracy na własną odpowiedzialność. Wolontariusz musi być osobą zdrową, nie może cierpieć na przewlekłe choroby i musi zdawać sobie świadomość, że dostęp do lekarza jest tutaj znacznie trudniejszy niż w Europie.

    Fundacja jest organizacją non-profit, nie pobieramy żadnych opłat za przyjazd na wolontariat. Stworzyłyśmy ją po to aby dać ludziom możliwość realizowania się w pracy wolontaryjnej na rzecz ubogich ludzi, żyjących w jednym z najbiedniejszych krajów świata.

    Wiza: najkorzystniej jest przyjechać na Madagaskar na minimum trzy miesiące. Przy pobycie do 3 miesięcy (90dni) wolontariusze wykupują wizę po przylocie na lotnisku. Wiza do 90 dni kosztuje 50 Euro , do 60 dni 45 Euro, do 35 dni 35 euro. Wolontariat na dłużej niż 3 miesiące wymaga wizy o która aplikuję Fundacja w Ministerstwie na Madagaskarze dla naszych wolontariuszy. O procesie aplikacji zostaniesz poinformowany w trakcie rekrutacji.

    Fundacja zajmuje się zorganizowaniem pobytu wolontariusza oraz zakwaterowaniem na miejscu.

    Prosimy o podanie nam dokładnych danych dotyczących terminów przyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem, celem zarezerwowania miejsca w domu wolontariusza, przygotowania harmonogramu zajęć oraz zapewnienia transportu z lotniska w dniu przylotu.

    Przygodę z wolontariatem polecamy każdemu i zawsze jest to doświadczenie odmieniające w jakimś sensie nie tylko los tych, którym pomagamy, ale również także i nieodmiennie los samych wolontariuszy.
    Do zobaczenia na Madagaskarze!

    WSPOMÓŻ NAS!