Wolontariat

Poznaj szczegóły dotyczące wolontariatu

Wolontariat w Afryce

Wolontariat w Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru polega na pracy w szkole na terenie szkoły College St. Joseph w miasteczku Ambohidratrimo oraz w innych szkołach wiejskich. Jako wolontariusz możesz pracować z dziećmi w wieku od przedszkolnego po liceum oraz z ich nauczycielami i rodzicami.

Wolontariusze prowadzą przeważnie lekcje nauki języka angielskiego, francuskiego oraz zajęcia dodatkowe (np. plastyczne, muzyczne, taneczne, sportowe) z dziećmi.

Jeśli masz ciekawe zainteresowania i umiejętności to również istnieje przestrzeń na realizację Twojego własnego projektu.

Podczas wakacji szkolnych na Madagaskarze, które trwają od końca lipca do końca września, organizujemy półkolonie, w czasie których dzieci mają szansę pobawić się wziąć udział w zajęciach artystycznych lub ruchowych prowadzonych przez naszych wolontariuszy.

Obszary wolontariatu

nauka języka angielskiego
nauka języka francuskiego
zajęcia plastyczne (rozwijają motorykę i kreatywność)
zajęcia taneczne, ruchowe
zajęcia z edukacji zdrowotnej
zajęcia z edukacji seksualnej (dorośli, młodzież)
zajęcia fizjoterapeutyczne
zajęcia logopedyczne
zajęcia z fotografii
okresowo poszukiwani są wolontariusze do prac remontowo budowlanych
Jesteśmy otwarci również na indywidualne projekty wolontariuszy.

Bardzo ważne są Twoje pomysły, kreatywność i zaangażowanie!

Zależy nam na szeroko rozumianej edukacji, ponieważ to ona umożliwia Malgaszom lepszą przyszłość.

one (1)

Jeżeli...

znasz język angielski lub francuski na poziomie komunikatywnym, posiadasz zdolności artystyczne, manualne czy techniczne i chciałbyś podzielić się nimi z mieszkańcami Madagaskaru, dla których niejednokrotnie jest to jedyna szansa, aby rozwijać swoje umiejętności, to już predysponuje Cię do bycia kandydatem na wolontariusza.
one (1)

Jeżeli...

znasz język angielski lub francuski na poziomie komunikatywnym, posiadasz zdolności artystyczne, manualne czy techniczne i chciałbyś podzielić się nimi z mieszkańcami Madagaskaru, dla których niejednokrotnie jest to jedyna szansa, aby rozwijać swoje umiejętności, to już predysponuje Cię do bycia kandydatem na wolontariusza.
two (1)

Jeśli...

chcesz pracować przy budowie kolejnej szkoły lub jesteś pielęgniarką, fizjoterapeutą albo masz inne wykształcenie medyczne, i jesteś gotowy na pracę w przychodni z chorymi – to szukamy wolontariusza takiego jak Ty!!!
three (1)

Należy...

pamiętać, że Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Warunki jakie tutaj panują są zupełnie inne niż te do jakich przywykliśmy. Dość często zdarza się, że nie ma wody, prądu, czy internetu. Są tu również wszelkiego rodzaju insekty takie jak komary, pchły czy karaluchy.
three (1)

Należy...

pamiętać, że Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Warunki jakie tutaj panują są zupełnie inne niż te do jakich przywykliśmy. Dość często zdarza się, że nie ma wody, prądu, czy internetu. Są tu również wszelkiego rodzaju insekty takie jak komary, pchły czy karaluchy.
four (1)

Malgasze...

są bardzo pozytywnymi ludźmi i mimo swojego ubóstwa, zawsze są uśmiechnięci. To właśnie sprawia, że chce się z nimi być i pomagać, chociaż ich świat jest tak inny od tego, który znamy. Dlatego doświadczenie samego wolontariatu wzbogaca również nas samych!
five (1)

Wolontariatu...

nie powinno się też traktować jako ucieczki od swoich problemów. Osoba, która chce zostać naszym wolontariusze, musi mieć chęć pomocy innym ludziom i na tym chcemy żeby się skupiła podczas swojego swojej misji u nas na Madagaskarze.
five (1)

Wolontariatu...

nie powinno się też traktować jako ucieczki od swoich problemów. Osoba, która chce zostać naszym wolontariusze, musi mieć chęć pomocy innym ludziom i na tym chcemy żeby się skupiła podczas swojego swojej misji u nas na Madagaskarze.

Niezbędne informacje

Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wolontariatu.

Wolontariusze zakwaterowani zostają w domu wolontariusza znajdującym się w miasteczku Ambohidratrimo, oddalonym o 15 km od stolicy. Jeden dom położony jest na terenie szkoły, w której wolontariusze prowadzą zajęcia z dziećmi, drugi jest w miasteczku w pobliżu sierocińca ok. 10 min od szkoły. Opłaty za pobyt w domu mogą być przekazywane na konto Fundacji lub gotówką na miejscu. Każdy wolontariusz jest zobowiązany do dbania o czystość w domu. W dniu wyjazdu należy posprzątać swój pokój i pozostawić go czystym dla kolejnej osoby.

Wyżywienie wolontariusze zapewniają sobie we własnym zakresie. Oba domy są wyposażone w pełni urządzoną kuchnię oraz łazienki z bieżącą, ciepłą wodą, do wyłącznego użytku wolontariuszy. Domy wolontariusza znajduje się na terenie ogrodzonym i strzeżonym. Bezpośrednio przy terenie szkoły znajdują się sklepiki i stragany, gdzie można z łatwością zaopatrzyć się w potrzebne produkty spożywcze, świeże warzywa i owoce.

Typowy malgaski dom nie będzie miał takich wygód. Większość społeczeństwa żyje w wielkim ubóstwie i to przede wszystkim uderza zaraz po przyjeździe. Pomimo biedy, z jaką zmagają się każdego dnia, Malgasze są bardzo przyjemnym i uśmiechniętym narodem. Bardzo pozytywnie nastawionym do ludzi, uśmiechnięte i rozbawione dzieci będą Ci towarzyszyć wszędzie.

Obszar, w którym mieszkamy, wznosi się 1500 m n.p.m. zagrożenie malarią jest więc mniejsze. Jednak ryzyko zachorowania występuje. Trzeba więc rozważyć odpowiednia profilaktykę antymalaryczną (leki oraz repelenty z DEET). Najlepiej skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej na etapie przygotowań do wyjazdu, również w kwestii zalecanych szczepień.

Trzeba wziąć pod uwagę żółtaczkę typu A i B, tężec, dur brzuszny, polio, cholerę i błonicę.

Na Madagaskarze dość powszechnie występują pasożyty dlatego trzeba bardzo dbać o dokładne mycie rąk, warzyw i owoców. Pić wodę przegotowaną lub mineralną.

Na Madagaskarze nie ma jadowitych węży, czy pająków. Jednak są komary, pchły, wszy i karaluch, które pewnie również spotkacie na swojej drodze. Nie ma tu dzikich zwierząt, jak w Afryce kontynentalnej. Wyspę charakteryzują natomiast występujące tu w niektórych rejonach lemury i baobaby! Pod względem fauny i flory, Madagaskar jest bardzo odmienny od reszty świata i ponad 80 gatunków roślin znajduje się tylko tu i nigdzie indziej. Między innymi dlatego też Madagaskar zachwyca swoim pięknem i różnorodnością.

Żyjąc na miejscu, wolontariusz nie wydaje dużo, jednak planując podróżowanie, należy się liczyć z kosztami jak w Polsce. Kupując w lokalnych sklepikach i miejscowe przysmaki płaci się dużo mniej niż w supermarkecie, gdzie ceny bywają nawet wyższe niż u nas.

Pieniądze najlepiej przywieźć w euro lub w funtach, im wyższe nominały, tym lepszy przelicznik. Dolary podlegają wymianie tylko te wydane po 2003 r.

Karta kredytowa Visa, a nie Mastercard, bo z tą bywają problemy.

Kurs walutowy ariara zmienia się, więc należy sprawdzać go na bieżąco.

Orientacyjne koszty miesięcznego pobytu na Madagaskarze:

 • Bilet lotniczy w obie strony (od 4000 zł do 6500 zł)
 • Zakwaterowanie 11 e – ok. 50 zł x 30 dni =1500 zł
 • Opłata rezerwacyjna 50 e – ok. 224 zł
 • Wiza 35 e = ok. 156 zł
 • Karta sim (cena zależna od wielkości pakietu) np. 20 GB NA 30 DNI -80000 AR (80 ZŁ)
 • Posiłki ok. 500 zł na miesiąc. Kwota zależna od miejsc, w którychrobi się zakupy.
 • Koszt ubezpieczenia
 • Koszty szczepień
 • Taxi bruss (busik) do miasta – ok.600 ar / 800 ar (6/8 zł)
 • Taksówka do stolicy – 60 000 ar (60 zł)

Przyjeżdżając na wolontariat należy pamiętać, iż jest to kraj trzeciego świata, a życie tutaj i warunki znacznie różnią się od tych w Europie. Na miejscu należy zachować podstawowe środki ostrożności. Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia. Nie ma tu górnej granicy wieku. Wierzymy że wolontariuszem może być osoba w każdym wieku, której stan zdrowia pozwala na dalekie podróże i życie w innym kraju :). W przypadku zainteresowania wolontariatem przez osoby młodsze, przyjazd i udział w programie jest możliwy, tylko pod opieką i na ryzyko osoby dorosłej.

Długość wolontariatu i jego charakter jest ustalany w trakcie rekrutacji z każdym wolontariuszem. Jednak minimalny czas wolontariatu i pracy na rzecz Fundacji na miejscu to 4 tygodnie. Prosimy wziąć to pod uwagę i jeśli planujesz podróżować będzie to możliwe dopiero po ukończeniu pracy u nas lub w trakcie wolnych weekendów.

Zależnie od możliwości czasowych wolontariusza a także rodzaju jego pracy na miejscu możemy zorganizować taki wyjazd bardzo indywidualnie.

Przed przyjazdem, wolontariusze biorą udział w prowadzonej przez nas rekrutacji, której szczegóły znajdują się poniżej. Po spotkaniu online pozostaje już tylko przygotowanie do wyjazdu i kupno biletu.

Należy pamiętać, iż jako osoby pełnoletnie, wolontariusze przyjeżdżają do pracy na własną odpowiedzialność. Wolontariusz musi być osobą zdrową, nie może cierpieć na przewlekłe choroby i musi zdawać sobie świadomość, że dostęp do lekarza jest tutaj znacznie trudniejszy niż w Europie.

Fundacja jest organizacją non-profit, nie pobieramy żadnych opłat za przyjazd na wolontariat. Stworzyłyśmy ją po to, aby dać ludziom możliwość realizowania się w pracy wolontaryjnej na rzecz ubogich ludzi, żyjących w jednym z najbiedniejszych krajów świata.
Fundacja zajmuje się zorganizowaniem pobytu wolontariusza oraz zakwaterowaniem na miejscu.

Prosimy o podanie nam dokładnych danych dotyczących terminów przyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem, celem zarezerwowania miejsca w domu wolontariusza, przygotowania harmonogramu zajęć oraz zapewnienia transportu z lotniska w dniu przylotu.

Przygodę z wolontariatem polecamy każdemu i zawsze jest to doświadczenie odmieniające w jakimś sensie nie tylko los tych, którym pomagamy, ale również także i nieodmiennie los samych wolontariuszy.

Do zobaczenia na Madagaskarze!

Zgłoś się do nas!

Jeżeli zainteresowałaś/eś się wolontariatem, zgłoś się do nas przez formularz kontaktowy. Odezwiemy się do Ciebie! Otrzymasz broszurę, w której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wolontariatu i pobytu na Czerwonej Wyspie.

  Imię

  E-mail

  Telefon

  Przebieg rekrutacji

  Napisanie maila na ulaankizy@gmail.com i zapoznanie się z broszurą informacyjną
  Wypełnienie formularza zgłoszeń
  Wysłanie CV (opis doświadczeń i pracy z dziećmi)
  Rozmowa rekrutacyjna online
  Akceptacja Twojej osoby i ustalenie planu działania
  Kupno biletów i podanie daty wylotu
  Stworzenie konspektu i wysłanie do koordynatorki
  Wylot na Madagaskar Ankieta ewaluacyjna
  WSPOMÓŻ NAS!