Ośrodek dla dziewcząt AAF

Centrum Akany Avoko Faravohitra jest miejscem dla dziewcząt z trudnych środowisk, gdzie kierowane są przez sąd. Niezależnie od prawnego powodu, ze względu którego dziewczyny mieszkają w centrum, wszytskie doświadczyły traumy i straty. System opieki społecznej na Madagaskarze nie ma oddzielnych sądów dla nieletnich i opieki nad  dziećmi. Wszystkie dzieci idą do tego samego sądu i stają przed sędzią, który decyduje o ich przyszłości.  Ważnym celem centrum jest ponowne zjednoczenie rodzin i powrót do rodzinnych społeczności. Jest to możliwe dzięki pracy pracowników socjalnych, którzy przeprowadzają  nadzorowane wizyty domowe i wsparają rodziny.

Podopieczne mieszkają w centrum, chodzą do szkoły, starsze uczestniczą w kursach zawodowych. Są to kurs fryzjerstwa, szycia, gotowania, wyrabiania malgaskich rękodzieł. Wszystkie wychowanki są wspierane do  kontynuowania nauki lub szkolenia zawodowego po powrocie do domu lub uzyskaniu niezależności.

Jednak centrum dla wielu dziewcząt to miejsce, w którym  znalazły swój pierwszy w życiu dom! Mają tam pomoc psychologa i pracownika socjalnego. Centrum umożliwia podopiecznym rozwój intelektualny i duchowy w spokojnych, sprzyjających warunkach.

W 2018 roku zapoczątkowany został nowy projekt. Dyrektrka otworzyła restaurację, sklep z malgaskim rekodziełem i kiosk z jedzeniem – Manonga , fryzjera oraz salon piekności, gdzie młode kobiety mogą pracować i zdobywać zawód.

Dyrektorka – autorytet

Centrum prowadzone jest  przez niesamowitą, charyzmatyczną dyrektorkę – Hante. Ona rozumie je jak nikt inny – sama była kiedyś jedną z nich! Jest dla nich jak starsza siostra, przyjaciółka a czasami matka.W ośrodku pracuje również  kilkunastu pracowników w charakterze opiekunów, którzy codziennie spędzają czas z ponad 60 dziewczynami przebywającymi w domu.

Wspólnie działamy na rzecz zmian

Nasza Fundacja wspiera często dodatkowe inicjatywy ośrodka oraz kilka podopiecznych. Nasi wolontariusze na przestrzeni ostatnich lat prowadzili naukę angielskiego, zajęcia plastyczne, muzyczne z podopiecznymi. To właśnie we współpracy z tym centrum chcemy stworzyć DOM DLA MŁODYCH MATEK.

Nasza zbiórka dla  Domu dla Młodych Matek nadal trwa, projekt jest współorganizowany z Centrum  Akany Avoko Faravohitra

Link do zbiórki:  https://zrzutka.pl/b83ek2

Prosimy o wsparcie tego projektu!