Relacja z obchodów 10-lecia Fundacji na Madagaskarze
14 grudnia, 2021
Boże Narodzenie na Madagaskarze
28 grudnia, 2021
Ankizy Gasy na AfryKamerze w Warszawie! #blackfilmsmatter
 
18 grudnia w sobotę nasza Fundacja miała przyjemność współtworzenia Dnia Malgaskiego w ramach Festiwalu Kina Afrykańskiego AfryKamera w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki!
 
„AfryKamera to największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce. Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent. To ponad 50 krajów i kilka tysięcy języków, bogactwo historii i różne dzieje. Sami jako AfryKamera cały czas odkrywamy Afrykę i coraz bardziej doceniamy jej różnorodność oraz bogactwo” – mówi Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu.
 
Dzień malgaski – to rzadko spotykana szansa na zapoznanie się z twórczością kina malgaskiego. Tego dnia emitowane były aż 4 produkcje filmowe z Czerwonej Wyspy. Film fabularny, dokument, film historyczny… Każdy znalazł tam coś dla siebie.

Repertuar Kina Malgaskiego

Film 1 „Gwiazda Poranna” w reż. Nantenaina Lova

to dokument poruszający kwestie wpływu zagranicznych koncernów na codzienne życie i pracę Malgaszy.

„Życie społeczności Vezo zamieszkującej północno-zachodnią część Madagaskaru od pokoleń było ściśle związane z morzem. Z morza żyli wraz z całymi rodzinami. Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się wielkich trawelerów przeławiających morza i zagranicznych firm. Które za bezcen wykupują tamtejsze ziemie, by czerpać z nich zyski…”

Film 2 „Wróg Madagaskar 1947 – Favavalo” reż. Marie-Clemence Andriamonta-Paes

to film historyczny.”Na Madagaskarze mianem „fahavalo” określano wrogów Francji, tych Malgaszy, którzy w 1947 roku postanowili zbuntować się przeciwko francuskim kolonizatorom. By walczyć o niepodległość swego kraju”.

Film 3 „Nofinofi” reż. Michael Andrianaly

„Nieśpieszny, niezwykle intymny dokument, w którym obserwujemy zmagania Romeo walczącego o przetrwanie swojego zakładu fryzjerskiego w Toamasinie, który co rusz musi przenosić i otwierać na nowo. Fryzjerstwo daje mu nie tylko źródło utrzymania, ale przede wszystkim jest  jego pasją. Jak mówi „dotykanie czyjejś głowy to dla niego honor”. Pomimo wielu trudności, które go spotykają ze strony władzy i otaczającej go każdego dnia przestępczości, Romeo stara się zachować godność i wartości, które przekazał mu ojciec i usilnie dąży do spełnienia marzenia, jakim jest posiadanie własnego salonu fryzjerskiego.”

Film 4 „Haingosoa” reż. Edouard Joubeud

Haingo to młoda Malgaszka, która stara się samotnie utrzymać i wychować kilkuletnią córkę. Kiedy ich sytuacja finansowa staje się coraz gorsza, Haingo postanawia opuścić rodzinną wioskę i przenieść się do stolicy, gdzie otrzymuje próbny kontrakt w grupie tanecznej. Edouard Joubeaud odkrywa przed nami nieznany kawałek malgaskiej kultury z jej tradycyjnymi instrumentami, tańcem i śpiewem, dodając do tego współczesne brzmienia i style. Film jest gratką dla wszystkich poszukiwaczy inspiracji muzycznych, w szczególności z wyspiarskich regionów Afryki”

Nasze działania

W ramach Festiwalu przedstawiliśmy krótkie prelekcje nawiązujące tematycznie do przedstawionych filmów. Było dużo o  kulturze, sztuce, ale przede wszystkim również o aktualnych problemach Madagaskaru!
Dodatkowo spotkać nas można było w foyer kina na kiermaszu, podczas którego sprzedawaliśmy malgaskie rękodzieło. Zysk z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na budowę szkolnej stołówki w miejscowości Ampananina. Był to również czas na zadawanie nurtujących pytań i rozmowę na temat wolontariatu i innych realizowanych przez nas projektów.
Był to dzień pełen emocji, inspirujących spotkań i nowo poznanych ciekawych ludzi, którzy również kochają Afrykę!

AfryKamera w Poznaniu

Jeśli z jakiegoś powodu przegapiliście festiwal w Warszawie, a bardzo interesuje Was malgaskie kino – zapraszamy do Poznania do Kina Pałacowego, w którym to w dniach 5-6 luty 2022 odbędzie się wielkopolska edycja AfryKamery!
Festiwalowe filmy będą również dostępne online na Mojeekino.pl w dniach 22 grudnia – 1 stycznia 2022.
Zachęcamy do zapoznania się z nimi!
 
#afrykamera2021 #blackfilmsmatter

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!