Zakończenie roku szkolnego
26 lipca, 2021Susza i widmo głodu na Madagaskarze
10 sierpnia, 2021Ruszamy z nowym projektem! Szkoła Ampananina
O projekcie
Od jakiegoś czasu przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego projektu w wiosce Ampananina. Projekt ten ma na celu przede wszystkim uruchomienie przyszkolnej stołówki i postawienie wiaty, pod którą dzieci mogłyby jeść obiady. Bardzo istotne jest również zapewnienie funduszy na roczny program dożywiania, zakładający codzienne wydawanie 150 obiadów. Planujemy także opłacenie pensji dla dodatkowego nauczyciela nauczania początkowego. Być może uda nam się również wybudować przyszkolne boisko do piłki nożnej w ramach aktywizacji dzieci i zwiększania dla nich dostępności sportu.
Wioska i szkoła Ampananina
Ampananina to niewielkich rozmiarów wioska, w której mieszka 677 osób, z czego 313 z nich to dzieci i młodzież do 18 roku życia. Jej mieszkańcy to ciężko pracujący rolnicy, których zbiory często nie pozwalają nawet na utrzymanie własnych rodzin. Wielu nie stać na opłatę obowiązkowej choć płatnej edukacji (więcej o edukacji na Madagaskarze pisaliśmy tutaj).
Zaledwie jedno na troje dzieci kończy szkołę podstawową, a 18% dzieci w wieku 6-14 lat nigdy do nie uczęszczało.
Nasza współpraca z Ampananina trwa już 6 lat. Rozpoczęła się w 2015 roku. W tym czasie wyremontowaliśmy już starą szkołę i postawiliśmy nowy budynek z dwoma klasami szkolnymi. Opłacamy również pensję jednego nauczyciela.
W placówce brakuje jednak nadal wielu podstawowych rzeczy, m.in: kuchni, wyposażenia, mebli oraz dodatkowego nauczyciela. Przede wszystkim brakuje jednak pożywienia – głodne dzieci to dzieci, które nie mogą skupić się nauce. Spełnienie ich podstawowej potrzeby fizjologicznej, jaką jest z całą pewnością jedzenie zdecydowanie pozwoliłyby na poprawę jakości kształcenia i wyników w nauce małych uczniów.
Współpraca biznesowa
Budżet projektu zakładający m.in budowę wiaty stołówkowej, zakup wyposażenia kuchni i stołówki, zaopatrzenie 150 uczniów w mundurek i wyprawkę szkolną, opłata zasobów kadrowych, programu dożywiania oraz kosztów operacyjnych przekracza 30 000 euro. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie poszukiwań potencjalnych partnerów biznesowych, którzy w ramach współpracy pomogliby nam w osiągnięciu założonych celów.
Być może znacie kogoś – kto byłby zainteresowany przygotowaną przez nas ofertą. A może Ty chcesz włączyć się do projektu? Zachęcamy do kontaktu!