Szkoła Ampananina
Nowy projekt budowy stołówki szkolnej w Ampananina
3 sierpnia, 2021
Ruszyła internetowa zbiórka!
18 sierpnia, 2021
Największa od 40 lat susza i coraz realniejsze widmo głodu na Madagaskarze.
„Madagaskar umiera z głodu”, „Klęska głodu na Madagaskarze”; „Czerwona wyspa prosi o pomoc” … tego rodzaju nagłówki coraz częściej pojawiają się na naszych skrzynkach mailowych wytypowane jako alerty Google po wpisaniu hasła „Madagaskar”…
 
Niestety nie są to tylko puste slogany mające wywołać sensację. Największa od niemal 40 lat susza zaczyna przyciągać coraz realniej wyglądające widmo głodu i kryzysu humanitarnego w całym kraju.
 
Od 4 lat pory deszczowe nie były tak obfite jak powinny. Z roku na rok gleba coraz bardziej wysychała. Do tego burze piaskowe, które pojawiły się w grudniu tylko pogorszyły sprawę, przyczyniając się do wyjałowienia ziemi i niszczenia zbiorów.
Skalę problemu doskonale uwidacznia mapa kraju wykonana przez NASA. Widać na niej znacznej wielkości brązowe plamy, które świadczą o bardzo złej kondycji roślinności i gleby.
Amer Daoudi, dyrektor w Światowym Programie Żywnościowym (WFP – World Food Programme), agencji ONZ, podczas konferencji prasowej pod koniec kwietnia mówił. „Byłem świadkiem przerażających obrazów głodujących dzieci, niedożywionych, i nie tylko dzieci – matek, rodziców i mieszkańców wiosek, które odwiedziliśmy”
 Brak bezpieczeństwa żywnościowego i głód
Najgorzej sytuacja wygląda na południu kraju gdzie brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyka już 2/5 osób. Ale również i w naszych rejonach stolicy Antananarywy i okolicach miasteczka Ambohidratrimo. Zarówno dzieci, jak i dorośli narażeni są na niedożywienie. Często posiłek zjedzony w szkole, jest jedynym w ciągu całego dnia. Długotrwałe susze, brak dostępu do czystej wody, mało żyzna gleba i duża zmienność opadów oraz temperatury przyczyniają się do zubożenia diety, która w dużej mierze bazuje na produktach sezonowych i lokalnych. 
Walka z głodem
Dlatego chcąc walczyć z głodem – zdecydowaliśmy się na budowę kolejnej już przyszkolnej stołówki i zapewnienie programu dożywiania kolejnym 150 dzieciom z wioski Ampananina. Zachęcamy do przyłączenia się do projektu poprzez wpłaty na internetowej zbiórce ➡️ https://zrzutka.pl/wg5sgt
 
Zachęcamy również do obejrzenia poruszającego dokumentu Arte, który ukazuje problematykę głodu i realnego kryzysu humanitarnego, który nadciąga nad Czerwoną Wyspę
Problem dewastacji środowiska i zmian klimatu, a także negatywnych konsekwencji jakie one za sobą niosą poruszaliśmy już w tym artykule.

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!