Od 2019 wspieramy szkołę FJKM (szkoła protestancka), która znajduje się w  Ambohidratrimo, miasteczku gdzie siedzibę ma nasza Fundacja na Madagaskarze. Dyrektorka zwróciła się do naszej Fundacji o pomoc w remoncie, ponieważ budynek szkolny i klasy były w bardzo złym stanie. Nie powinno być to zaskoczeniem gdyż  szkoła powstała w 1948 roku i nie przeszła żadnych gruntownych remontów. W jednym budynku znajdują się cztery sale lekcyjne i jeden duży pokój, który można podzielić na klasy. Drugi budynek ma dwie kondygnacje. Pierwsze piętro to jedna sala lekcyjna i mieszkanie dla dyrektora oraz mała biblioteka. Na parterze znajduje się gabinet oraz dwa inne pomieszczenia służące jako sale dydaktyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i przedszkole. Szkoła może obecnie pomieścić około 150 uczniów i prowadzi edukację od przedszkola do gimnazjum. Szkoła cieszy się w okolicy bardzo dobrą opinią.

Nasza Fundacja od 2019 roku podjęła starania o remont budynków. Było to możliwe dzięki pomocy darczyńców z Walii, ambasady brytyjskiej oraz organizacji MFM z Anglii.

Zrealizowane etapy projektu:

W 2019 roku wykonana naprawa dachu.

W lutym 2021 budowa nowych toalet szkolnych.

Cele całego projektu :

  • Całkowity remont budynków szkolnych: naprawa dachu, konstrukcji, odmalowanie sal lekcyjnych, budowa nowych toalet
  • Poprawa środowiska szkolnego: zasadzenie drzew owocowych na terenie szkoły, który jest rozległy i może być urozmaicany przez uprawę warzyw i owoców, które później będą dodawane do posiłków w stołówce szkolne
  • Ochrona środowiska poprzez wykorzystywanie energii odnawialnej – energię słoneczna z paneli, recykling odpadów i zbieranie wody deszczowej do mycia i nawadniania ogrodów
  • Poprawienie poziomu edukacji: szkolenia dla nauczycieli, otwarcie nowej biblioteki.

 Program „EDUKACJA DLA ŻYCIA”

Szkoła FJKM przystąpiła do czteroletniego programu edukacyjnego “Edukacja dla życia”. Jest on  prowadzony i sponsorowany przez organizacje “Money for Madagascar”. W projekcie biorą udział uczniowie, nauczyciele, personel szkolny i rodzice naszych podopiecznych. Program ma na celu dać dostęp do edukacji i obiadów w stołówkach szkolnych dzieciom w wieku szkolnym na wsiach malgaskich. W lutym rodzice i nauczyciele posadzili ponad piętnaście drzew na terenie szkoły FJKM. Były to palmy oraz drzewa owocowe: liczi, guawa czy  kaki.

WSPOMÓŻ NAS!