Rozbudowa szkoły Ambatomasina
10 lipca, 2021Nowy projekt budowy stołówki szkolnej w Ampananina
3 sierpnia, 2021Zakończenie roku szkolnego na Madagaskarze.
Kolejny rok szkolny dobiegł końca. Powoli dowiadujemy się o wynikach końcowych egzaminów naszych i Waszych podopiecznych. Dzieci otrzymują swoje świadectwa i oficjalnie mogą rozpocząć wakacje.
Jak wygląda rok szkolny na Czerwonej Wyspie?
Rok szkolny na Madagaskarze wygląda trochę inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim dzielimy go na tzw. bimestry, zamiast semestry, czyli 5 dwumiesięcznych okresów rozdzielonych krótszymi i dłuższymi przerwami świątecznymi. Co więcej sama numeracja poszczególnych klas systemu edukacji może być bardzo myląca, ponieważ jest niemal zupełnie odwrotna do tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni! I tak np. dziecko w zerówce chodzi do 12 eme, a uczeń 3 klasy podstawówki jest już w klasie 9 eme.
Do przedszkola idą dzieci w wieku 4 lat. Następna jest roczna zerówka (12 eme) i dalej 5 klas szkoły podstawowej (11-7 eme), która kończy się państwowym egzaminem CEPE. Odpowiednikiem naszego gimnazjum jest junior secondary school, które trwa 4 lata (6-3 eme) i kończy się kolejnym poważnym egzaminem BPEC. Dalej już dla nielicznych (tylko ok. 30% uczniów) rozpoczyna się liceum, które trwa 3 lata (3-1 eme), a jego ostatnia klasa (czyli de facto pierwsza 1 eme) to klasa maturalna. Więcej na temat edukacji na Madagaskarze pisaliśmy tutaj.
Edukacja w czasach COVID-19
To był ciężki rok, realizowany częściowo w sposób korespondencyjny. Przez kilka miesięcy, rodzice dzieci przychodzili do szkoły tylko raz w tygodniu żeby odebrać zadania domowe na kolejne dni. Stanowiło to spore wyzwanie nie tylko dla małych uczniów, ale również dla ich rodziców, którzy często sami nie potrafili czytać ani pisać. Nie mogli więc pomóc swoim dzieciom, gdy te napotkały w czasie nauki jakiś problem. O nauce w czasie pandemii pisaliśmy tutaj.
Dzieci w krótkim czasie musiały nadrobić sporo zaległości. Dlatego tym bardziej cieszymy się z mniejszych i większych sukcesów na ich ścieżce edukacyjnej. I jesteśmy z nich bardzo dumni! A dzieci choć oczywiście jak to dzieci – cieszą się z wakacji. Przyznają jednak również, że będą tęsknić za szkołą. Edukacja na Madagaskarze to bowiem przywilej i marzenie niemal każdego małego Malgasza. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że z Waszą pomocą możemy umożliwić dostęp do edukacji tak wielu już dzieciom.