Sadzenie drzew w ramach projektu Education for Life
Zmiany Klimatu i Światowy Dzień Ziemi na Madagaskarze
25 kwietnia, 2021
Edukacja na Madagaskarze
Edukacja na Madagaskarze
14 maja, 2021

Trwa druga fala pandemii COVID-19 na Madagaskarze. Niestety południowoafrykański wariant koronawirusa dotarł na Czerwoną Wyspę i rozpanoszył się tam na dobre…

Każdego dnia wzrasta liczba zachorowań i zgonów, dlatego kraj ten zdecydował się na wprowadzenie kolejnego lockdownu, który planowo miał potrwać 15 dni, a trwa już przeszło miesiąc. Przez ten czas, do 15.05 wszystkie szkoły i uniwersytety zostają zamknięte, zaostrzono obostrzenia dotyczące limitów osób w miejscach publicznych, obowiązuje również godzina policyjna.

Problematyczne jest również wyposażenie szpitali- dostęp pacjentów do tlenu jest znikomy. Podobnie jak w Europie, brakuje także trumien do chowania zmarłych. Co dla wielu rodzin jest bardzo trudne – niemożliwe jest przeprowadzanie tradycyjnych obrządków pogrzebowych.

Na szczęście jak informowaliśmy Was niedawno Madagaskar zdecydował się na dołączenie do globalnego programu szczepień COVAX. Jednak szczepienia się jeszcze nie rozpoczęły.

Nauka w domu

Nauka w domu

Wieści ze szkoły Saint Joseph College

Również szkoła Saint Joseph College , do której uczęszcza znaczna część naszych i Waszych Podopiecznych wciąż jest zamknięta ze względu na pandemię.

Niestety kolejne miesiące bez szkoły na pewno odbiją się na poziomie edukacji dzieci. Dlatego nauczyciele zdecydowali się kontynuować przekazywanie materiałów z zadaniami domowymi uczniom przez ich rodziców i opiekunów. W każdy czwartek dzieci otrzymują pakiet zadań do zrobienia w domu w ramach nauki na odległość. Dla przedszkolaków przygotowano kolorowanki, starsze dzieci muszą się trochę bardziej pomęczyć 🙂

Stanowi to spore wyzwanie nie tylko dla małych uczniów, ale również przede wszystkim dla ich rodziców. Większość z nich nie do końca rozumie bowiem treści lekcji i zadań domowych swoich dzieci.

Aktualnie czekamy więc na kolejne wystąpienie Prezydenta kraju dot. ewentualnych obostrzeń. Wówczas zobaczymy w jakim stopniu uda nam się pomóc tym uczniom, którzy najbardziej potrzebują wsparcia w nauce na odległość.

COVID-19 vs. gospodarka Madagaskaru

Wiemy już, że światowa pandemia COVID-19 przyniesie ze sobą liczne problemy gospodarcze, społeczne i ekonomiczne również Republice Madagaskaru. Zakłócenie globalnego handlu, zamknięcie granic, które uniemożliwia funkcjonowanie turystyki, a także ograniczenie wpływu środków finansowych płynących z organizacji pomocowych spowoduje gwałtowne spowolnienie aktywności gospodarczej.

Kraje, z którymi Madagaskar miał do tej pory największe powiązania na poziomie gospodarczym to m.in. Włochy, Chiny, USA i Francja. Kraje te zostały najbardziej dotknięte pandemią. Przewiduje się, że wzrost produktu krajowego brutto zamiast szacowanych 5,2% wyniesie zaledwie 1,2%.

Zamknięcie granic Madagaskaru na turystów i wprowadzony lockdown sprawił, że w lutym 2020 roku Madagaskar odwiedziło 40 654 turystów. Niemal o połowę mniej niż w lutym roku 2019 (78 367 turystów).

Wszystkie te okoliczności szczególnie mocno narażą na trudności gospodarcze i zwiększone ryzyko ubóstwa – ludność zamieszkującą obszary miejskie, która do tej pory utrzymywała się dzięki zatrudnieniu w sektorze przemysłu lub usług.

Nauka w domu

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!