Dlaczego bliźnięta na Madagaskarze są porzucane?
29 września, 2022
Wspomnienia z wolontariatu Pauliny
12 października, 2022

Wizyta na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru.

W drugiej połowie września nasz malgaski zespół w składzie: Kasia, Ony i wolontariuszka Iza wyjechał w „delegację”. Na wschód kraju do miejscowości Mananjary. Celem wyjazdu była wizytacja placówek wspartych przez Fundację w ramach pomocy ofiarom Cyklonu Batsirai.
 
Fundusze, które udało nam się wówczas pozyskać w ramach zbiórki zostały przekazane na zakup żywności i środków pierwszej potrzeby dla podopiecznych zniszczonych domów dziecka. Dodatkowa dotacja naszego holenderskiego Partnera organizacji Stichting FSM, który przekazał na ten cel tzw. „Emergency fund” sfinansowała odbudowę lokalne kompletnie zniszczonej szkoły.
 
Drogi w tamtych rejonach to często sama glina i błoto. Nic więc dziwnego, że trasę o łącznej długości ok. 600 km pokonywaliśmy niemal trzy dni!

Odbudowa szkoły w Tanambaobe

W ramach wsparcia obszarów dotkniętych cyklonem Batsirai – Ankizy Gasy podjęła współpracę z polskim księdzem ze zgromadzenia misyjnego Werbistów- Adamem Brodzikiem. Który stacjonuje w tamtym regionie. Misja, w której działa – współpracuje bowiem z siostrami zakonnymi, które prowadzą lokalne szkoły.
 
Dzięki wsparciu finansowemu holenderskiej organizacji Stichting FSM udało nam się odbudować całkowicie zniszczoną szkołę podstawową St Pierre w wiosce Tanambaobe oddaloną o 65 km od miejscowości Mananjary. W szkole tej na co dzień uczy się 66 dzieci. Nauka obejmuje przedszkole oraz dwie pierwsze klasy szkoły podstawowej. Od trzeciej klasy mali uczniowie przenoszą się do oddalonej o 5km szkoły St Raphael w wiosce Vohilava. Placówka prowadzona jest przez to samo zgromadzenie misyjne.
 
Celem wizyty była inauguracja oraz ponowne otwarcie szkoły po remoncie. Poprzednia szkoła była zniszczonym drewnianym budynkiem. Zupełnie nieodpornym na warunki atmosferyczne w porze deszczowej. Na nasz przyjazd nie zdążono jednak jeszcze zakończyć budowy murowanego budynku. Pozostały jeszcze do wstawienia okna i drzwi oraz odmalowanie całości. Wzięliśmy więc udział w uroczystym poświęceniu budowy. Po nim przyszedł czas na drobny poczęstunek dla wszystkich!

Wizytacja we wspieranych ośrodkach

W trakcie pobytu w Mananjary nasz zespól odwiedził również dwa ośrodki opiekuńcze, które także ucierpiały w skutek cyklonów: Catja and Tsarazaza. Oba te miejsca wsparliśmy w lutym poprzez wysłanie im transportu pomocowego, który dostarczył im żywność, ubrania i środki higieniczne.
 
To domy dziecka i ośrodki opiekuńcze dla dzieci niedożywionych i niepełnosprawnych, a także dla porzuconych bliźniąt (dlaczego tak się dzieje- przeczytasz tutaj)
 
Mieliśmy okazję poznać personel ośrodków i dzieci, które je zamieszkują, a także zobaczyć jak funkcjonują na co dzień.

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!