Grant na budowę stołówki od Polskiej Fundacji dla Afryki
2 lutego, 2022
Pomoc ofiarom cyklonów
21 lutego, 2022

Cyklon na Madagaskarze- Cyklon tropikalny Ana i Batsirai

Cyklon tropikalny Ana

Jak zapewne słyszeliście w polskich mediach, w ciągu ostatnich dni przetoczyły się przez Madagaskar dwa cyklony… Najpierw Cyklon Ana, który spowodował śmierć ponad 40 osób z Madagaskaru i Mozambiku. Uderzył przede wszystkim w stolicę kraju Antananarywę. Świat obiegły zdjęcia zalanych ulic i zerwanych dachów. Sytuacja była bardzo poważna.
Również w naszym rejonie miasteczka Ambohidratrimo doszło do wielu szkód. Część z rodzin naszych Podopiecznych zmuszona była przenieść się do domów sąsiadów lub znajomych, którzy zamieszkują wyżej położone tereny. Część osób musiała zamieszkać w tymczasowych schronach/namiotach. Zniszczeniom uległo wiele domów i dróg oraz pól uprawnych i ryżowisk, które zostały całkowicie zalane…

Cyklon tropikalny Batsirai

Kilka dni później, w ubiegły weekend uderzył kolejny silniejszy cyklon – Batsirai. Wiatr wiejący z prędkością nawet do 250 km/h i ulewny deszcz uderzył w wyspę w sobotę w nocy. Został uznany za jeden z najsilniejszych cyklonów tropikalnych w tamtym rejonie świata od wielu lat! Na szczęście choć pierwotnie zakładano, że ponownie wiatr uderzy w stolicę – tym razem ją oszczędził.
 
W rejonie, w którym działa nasza Fundacja wiał silny wiatr i popadało nieco deszczu, ale nie były to zjawiska katastrofalne. O wiele gorszy w skutkach cyklon okazał się dla południa kraju i wybrzeża, gdzie ponad 80% domów zostało w jakiś sposób uszkodzonych. Nie mamy natomiast jeszcze oficjalnych informacji o ofiarach śmiertelnych.

Przyczyny i skutki

Cyklony tropikalne formują się nad ciepłymi wodami oceanu i przemieszczają się w kierunku lądu.  Niosą ze sobą silne wiatry, intensywne opady deszczu, gwałtowne burze i powodzie. W zależności od miejsca, w którym powstają są różnie nazywane oraz występują o różnych porach roku.
Madagaskar jest narażony na tego rodzaju zjawiska atmosferyczne od zawsze. Jednak to zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska naturalnego przyczyniają się do tego, że cyklony są coraz częstsze i silniejsze.
Pod koniec ubiegłego roku Czerwona Wyspa borykała się z największą od 40 lat suszą. 
Szczególnie południe kraju było narażone na kryzys humanitarny i klęskę głodu.  Kiedy więc rozpoczęła się pora deszczowa i zaczęły się opady – w kraju zapanowała radość. Niestety nie na długo…
Wyschnięta gleba nie mogła przyjąć takiej ilości wody. Zaczęły się więc powodzie i lawiny błotne, które spowodowały wiele zniszczeń. Do tego silny wiatr, który zrywa dachy, niszczy linie elektryczne i łamie palmy. Niestety zalane zostały także pola uprawne i ryżowiska. Oznacza to, że ludzie żyjący z rolnictwa, pozostaną nie tylko bez jedzenia, ale również bez możliwości zarobkowania. Już teraz ceny żywności wzrosły o nawet 80% w górę! Przełoży się to niestety na jeszcze mniejsze szanse na posiłek w najuboższych rodzinach i głód.
W najbliższych dniach na pewno odbędzie się szacowanie strat. Możemy mieć tylko nadzieję, że w wyniku tej katastrofy nie ucierpi aż tak dużo osób, jak to było zakładane przez synoptyków.
Postaramy się informować Was na bieżąco.Poniżej zdjęcia w wybrzeża Madagaskaru

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!