Ankizy Gasy w Grupie Zagranica
23 września, 2022Wizyta na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru
4 października, 2022Na Madagaskarze w kraju, gdzie religia animistyczna (wiara w duchy przodków) jest wciąż żywa – obowiązuje wiele tzw. fady. Ciężko jest jednoznacznie określić co to oznacza. Można je porównać do tabu, czegoś co jest zakazane i może przynieść nieszczęście (choć nie zawsze). Fady może być jakieś zachowanie (np. pokazywanie na coś palcem wskazującym), jedzenie (fasola), zwierzę (kameleon) czy pora dnia. Niektóre fady są uniwersalne, inne charakterystyczne dla konkretnego regionu. Może obowiązywać zawsze lub tylko w określonych sytuacjach (jak pogrzeb czy narodziny). Mówi się, że ilu Malgaszy tyle fady. Każda wioska, społeczność czy rodzina może mieć swoje własne…
Dlaczego bliźnięta są fady?
Jednym z fady jest urodzenie się bliźniąt. Ich pojawienie się na świecie – w wielu miejscach na Madagaskarze wciąż postrzegane jest jako zły omen. Najprawdopodobniej ma to związek z legendą o tym jak w trakcie jednej z wojen, która miała miejsce w tamtym regionie, przywódca wioski (który miał dzieci bliźnięta) uciekając przed wrogami pozostawił jedno z dzieci w domu. Gdy chciał po nie wrócić – zginęli oboje. Do dzisiejszych czasów uważa się więc, że bliźniaki przynoszą pecha…
W związku z tym – często natychmiast po urodzeniu – porzucane są one w nieznanych okolicznościach, zostawiane na pastwę losu, a zdarza się, że i zabijane. Jedynym ratunkiem dla dzieci – są osoby z zewnątrz, które zdecydują się na przejęcie nad nimi opieki. Zdarza się, że oddawane są oboje z bliźniąt. A czasami tylko jedno (drugie pozostaje w rodzinie).
Na ratunek
Dlatego tak bardzo istotne jest by powstawały miejsca, w których taka opieka zostanie zapewniona. Ośrodki podobne nieco do tanzańskich domów dziecka – chroniące maluchy z albinizmem. Jednym z nich jest wspierany przez nas ośrodek Catja w miejscowości Mananjary. Przebywa w nim aktualnie 93 dzieci z czego 24 to właśnie bliźnięta. W domu tym znajdują schronienie i bezpieczeństwo.