Znamy wyniki matur!
18 września, 2021
Warto poczytać i posłuchać!
30 września, 2021
Dobre wieści z Ambatomasiny! Inauguracja rozbudowy szkoły Ambatomasina!
Inauguracja projektu FSM.
Całkiem niedawno hucznie świętowaliśmy inaugurację kilkuletniego projektu rozbudowy szkoły w miejscowości Ambatomasina. Już od 5 lat to miejsce jest wspierane przez organizację pomocową FSM.
 
Stichting Fanampiana Sekoly Malagasy to fundacja z Holandii, która od 2016 sponsoruje działanie szkoły w wiosce Ambatomasina. Program obejmuje wszystkie 140 dzieci szkolne a dla nich: codzienne obiady w stołówce szkolnej, wyprawkę na rozpoczęcie roku szkolnego i mundurki. A także wynagrodzenie dla nauczycieli w szkole.
 
W ciągu tych kilku lat udało nam się doprowadzić do Ambatomasiny elektryczność, uruchomić sklepik solarny, a nawet testować garnek na energię słoneczną, co prezentowaliśmy tutaj.
Nowe sukcesy
Przez ostatni czas na bieżąco prezentowaliśmy Wam postępy prac. Dziś możemy pochwalić się, że dzięki pomocy FSM rozbudowaliśmy budynek szkoły o dwie nowe klasy lekcyjne. Wybudowaliśmy nową toaletę i co bardzo ważne – uruchomiliśmy studnię! Dzięki czemu w szkole w końcu będzie dostęp do czystej wody!
Na Madagaskarze wciąż obecny jest problem ograniczonego dostępu do wody pitnej i urządzeń sanitarnych.
Kraj ten zajmuje trzecie miejsce w rankingu państw o najgorszym dostępie do podstawowych warunków sanitarnych. Tylko 10% społeczeństwa używa ich na co dzień. Zaledwie 36% populacji zamieszkującej obszary niezurbanizowane ma dostęp do źródeł wody zdatnej do picia. Ograniczony dostęp do czystej wody oraz złe praktyki sanitarne i higieniczne budzą szczególne obawy biorąc pod uwagę związek nieuzdatnionej wody pitnej z chronicznym niedożywieniem i biegunką. Choroby te bardzo często dotykają malgaskie dzieci poniżej 5 roku życia. Dlatego budowa studni i nowej toalety jest tak bardzo istotnym aspektem dla lokalnej społeczności. A w szczególności dzieci uczęszczających do szkoły w Ambatomasina.
Dziękujemy!
Chcielibyśmy więc szczególnie mocno podziękować organizacji FSM, bez których nie zrealizowalibyśmy tak dużego i kosztownego projektu. Dziękujemy też Mananie i Ony – nasz fundacyjny team na Madagaskarze na bieżąco monitorował prace, odwiedzał szkołę i raportował wszelkie działania. Oraz wszystkim innym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego żeby dzieciom w Ambatomasinie uczyło i żyło się lepiej. Thank you FSM! Misaotra!

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!