Edukacja dla Życia
10 lutego, 2021
Nowy projekt żywieniowy na Madagaskarze
18 marca, 2021

Praca dzieci na Madagaskarze

Dzieci na Madagaskarze

Na Madagaskarze wiele dzieci, głównie z obszarów wiejskich nie chodzi do szkoły. Każda szkoła, nawet Państwowa jest płatna. Państwo nie wspiera w żaden sposób instytucji edukacyjnych. Nauczyciele otrzymują pensję z tego co zapłacą rodzice a, że Ci w większości to biedni rolnicy, nie mają pieniędzy nawet na jedzenie. Dlatego potrzeba edukacji dzieci zostaje zepchnięta na dalsze tory.  Większość rodzin jest wielodzietna i to normalne, że starsze rodzeństwo pomaga w prowadzeniu domu i opiece nad najmłodszymi dziećmi. W domach bardzo często brakuje jedzenia.

Madagaskar jest w dziesiątce najuboższych krajów świata! Ponad, 80% dzieci żyje w skrajnym ubóstwie i jest niedożywiona! Problem analfabetyzmu wciąż jest bardzo duży. Na terenach wiejskich aż 62 % mieszkańców ! https://borgenproject.org/10-facts-about-poverty-in-madagascar/

Ponad 5,7 miliona dzieci z Madagaskaru jest zaangażowanych w pracę! Często przy wydobyciu – kamieni szlachetnych, złota, kamieniu do budowy dróg i domów.

Bieda sprawia iż rodzice wysyłają  dzieci do pracy.  W naszej okolicy dzieci wysyłane są do pracy przy łupaniu kamieni w pobliskich kamieniołomach. Z powodu sytuacji związanej z pandemią covid-19 ta sytuacją jeszcze bardziej się pogłębiła w okolicy gdzie pracujemy na Madagaskarze.  W związku z tym, wraz z dyrektorem szkoły nasza Fundacja przyłączyła się do edukacji rodziców w tej kwestii. Według publikacji UNICEF, jedno na sześcioro spośród wszystkich dzieci na świecie pracuje – blisko ćwierć miliarda z nich jest w wieku od 5 do 14 lat.

Praca dzieci to problem społeczny

Połowa z nich w krajach azjatyckich, co trzecie w Afryce, 7% w Ameryce Południowej. Zatrudniane są w wielu gałęziach przemysłu, rolnictwie. Narażone są na ryzyko związane z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i maszynami. Dzieci pracują, bo jest to warunkiem ich przetrwania, od ich pracy uzależniony jest byt ich rodzin. Praca dzieci uznawana za proceder nielegalny wciąż istnieje, niejednokrotnie ukryta za murem milczenia, obojętności i apatii społecznej.

Szacuje się, że 10 800 dzieci na Madagaskarze, pracuje przy wydobyciu miki. Ponad 230 400 dzieci z Madagaskaru jest zaangażowanych w pracę przy wydobyciu – kamieni szlachetnych, złota, kamieniu do budowy dróg i domów.

Przeciwdziałajmy

Dzieci, zamiast chodzić do szkoły pracują. Jest to pogwałcenie ich praw określonych w konwencjach międzynarodowych, w tym prawa do edukacji, bezpieczeństwa, ochrony i opieki. Jest to forma wyzysku i nadużyć! Jako Fundacja staramy się robić wszystko, aby temu przeciwdziałać. Wiemy że w czasie pandemii, rodzinom trudniej niż normalnie jest zdobyć pieniądze na żywność. Nasze wsparcie dla nich jest bardzo ważne, bo pozwala dzieciom jeść codziennie i nie głodować.

Prosimy wspierajcie nas w naszych działaniach!  Razem przeciwdziałajmy pracy dzieci!

 

 

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!