Dzień Dziecka – problemy małych Malgaszy
30 maja, 2021
Akcja Madagaskar – kiermasz charytatywy z okazji Dnia Kultur
14 czerwca, 2021

Powrót do szkół i zima na Madagaskarze

Jak wygląda zima na Madagaskarze?
Zima na Madagaskarze rozpoczęła się na dobre. Choć na Czerwonej Wyspie nie uświadczymy śniegu, robi się zdecydowanie chłodniej i w końcu zaczyna padać deszcz (przynajmniej w teorii). W ciągu dnia temperatura sięga 20 kilku stopni C, w nocy spada nawet do 10-15 C. W nieocieplonych murach czasem jest naprawdę chłodno.

Pora „zimowa” deszczowa to również czas na zbiory – na szczęście w końcu się rozpoczęły! Ceny ryżu zaczynają spadać – to wielka radość i nadzieja dla lokalnej ludności. Ambatomasina jedna ze szkół, którą wspiera nasza Fundacja położona jest bowiem wśród pól ryżowych. Ryż jest tam głównym źródłem pożywienia i dochodu. Lokalna ludność jest więc z tego powodu bardzo zajęta – każda para rąk do pracy się przydaje. Tym bardziej rodzice okolicznych dzieci cieszą się z ich powrotu do szkoły!

Powrót do szkół

W ostatnim niedzielnym orędziu prezydenta kraju oficjalnie ogłoszono powrót dzieci i młodzieży do szkół na każdym z etapów edukacji. 2 czerwca, po przeszło dwóch miesiącach na nowo otworzyły się więc wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i uczelnie wyższe.

Wszyscy bardzo się z tego cieszą! Rodzice, ponieważ zaczęli na poważnie martwić się o wyniki końcowych egzaminów swoich dzieci, a sami uczniowie, bo w końcu mogli wrócić do przyjaciół i kontynuować edukację, na której bardzo im zależy! Edukacja na Madagaskarze nie ma szans być realizowana w formie zdalnej. Dzieci co tydzień odbierały więc swoje zadania domowe, które następnie wykonywały samodzielnie. Nie było to łatwe zadanie ze względu na duży odsetek analfabetyzmu wśród rodziców. Często nie byli oni w stanie pomóc swoim dzieciom, gdy te napotkały jakiś problem. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Uczennice i uczniowie zatęsknili już też za wspólnymi zabawami na przerwach! Na jednej z nich w szkole Ambatomasina odbył się długo oczekiwany mecz piłki nożnej! Dziewczyny kontra chłopacy!
Powrót do szkół oznacza również jedzenie – program dożywiania zapewnia bowiem dzieciom ciepły posiłek w przyszkolnej stołówce – często jedyny w ciągu dnia.

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!