Madagaskar otwiera granice! Rusza wolontariat!
21 października, 2021
Poznajcie nasz malgaski zespół!
6 listopada, 2021

Życie po śmierci na Madagaskarze

Życie po śmierci na Madagaskarze

W Polsce przeżywamy właśnie Święto Zmarłych i Zaduszki. A jak wyglądają wierzenia w życie po śmierci na Madagaskarze? Jest ono ważniejsze od życia doczesnego. Z tego powodu często groby na Madagaskarze są o wiele bardziej okazałe i porządniej zbudowane niż domy, w których mieszka się za życia.

Famadihana – czyli „przewijanie zwłok”

Famadihana– to bardzo ciekawy rytuał związany ze zmarłymi na Madagaskarze. To tzw. rewrapping czyli przewijanie zwłok. Nadal praktykowana (przede wszystkim w okolicach Antananarywy) huczna zabawa na cześć nieboszczyka odbywa się 7 lat po śmierci. I polega na wyjęciu szczątków przodka, umyciu ich i oczyszczeniu, a następnie ponownym zawinięciu w czystą lambę – tkaninę. Według wierzeń Malgaszy bowiem zmarły nie może dostać się do nieba, póki nie ma „białych kości”. Oczyszczenie ich przez rodzinę pozwoli na szybsze dostanie się przodka do królestwa niebieskiego. W trakcie famadihany nie może również zabraknąć jedzenia, picia (dużej ilości alkoholu) i muzyki. Często z tej okazji jest zabijane zebu, a jego rogi umieszczone na grobowcu. Święto to ma za zadanie ułaskawić duchy przodków, bo to od nich zależy los ludzi na ziemi. To również okazja, aby krewni, którzy zmarli poza miejscem zamieszkania mogli zostać przeniesieni na ziemię rodzinną.

Inne wierzenia

Ze zmarłymi na Madagaskarze wiążą się również inne ciekawe wierzenia i rytuały, m.in: dzieci zmarłe jeszcze w brzuchu matki nie mają prawa zostać pochowane w „suchej ziemi”. Dlaczego? Bo nie zdążyły wyschnąć z wód płodowych. Z tego powodu chowa się je w mokrej ziemi, np. w bagnie lub w garnku z wodą.

Vintana i fady

Vintana i fady określają odpowiedni czas na pochowanie zmarłego. Ważne aby nie robić tego w nocy lub nad ranem, czy w dzień- odpowiednim momentem jest zachód słońca. Tylko bliźnięta chowane są w nocy. Według niektórych wierzeń jasno świecące słońce bowiem może spowodować szybką śmierć kolejnego z członków rodziny uczestniczących w pogrzebie. Księżyc w nowiu spowoduje natomiast, że wybudowany grobowiec szybko wypełni się zmarłymi.

Kiedy umrze jedno z bliźniąt- do jego groby kładzie się kiść bananów- czyli tzw. „fałszywe ciało”, które ma za zadanie zmylić zmarłe dziecko. Robi się tak aby nie „pociągnęło” za sobą swojego rodzeństwa.

Osobne fady związane jest z chowaniem zmarłego czarownika/czarownicy. Układany/a jest w pozycji odwrotnej niż zwykłego śmiertelnika. Tzn. z głową skierowaną na południe. Chyba, że wyrządził/a sporo szkód w danej społeczności- wówczas ciało pozostawia się na pastwę zwierząt lub chowa daleko za wsią.

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!