Nowy projekt żywieniowy na Madagaskarze
18 marca, 2021
Nasza codzienność na Madagaskarze – spotkanie online
23 marca, 2021

Wycieczka do „Ekologicznej Wioski”

Wycieczki szkolne  na Madagaskarze to rzadkość. Jednak, gdy zostaną zorganizowane są dużym i radosnym wydarzeniem.

Dwie szkoły uczestniczące w  projekcie „Edukacja dla życia” wybrały się w zeszłą do małej ekologicznej wioski w Tsaratanana (Tsaratanana oznacza piękną wioskę) w dystrykcie Ambohidratrimo. Była to część naszych zielonych zajęć szkolnych. W tym spacerze i wizycie wzięło udział 74 dzieci i 34 dorosłych. Uczniowie, nauczyciele i przedstawicielki naszej Fundacji opuścili Ambohidratrimo o 8 rano i dotarli do wioski Tsaratanana o 9 rano. Jest to  pierwsza ekologiczna wioska na Madagaskarze. Jest bardzo interesującym i potrzebnym miejscem.

Celem ekowioski jest wspólne tworzenie przyjaznego i sprawiedliwego stylu życia dla wszystkich, przy minimalnym wpływie ekologicznym. Wybory mieszkańców są zawsze postrzegane z perspektywy zrównoważonego rozwoju i dobra wspólnego. We wsi mieszkańcy starają ograniczać negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko poprzez:

  • gospodarka odpadami czyli selektywne sortowanie i recykling,
  • wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, energia słoneczna (kuchenki, piekarniki i panele fotowoltaiczne), badanie wykorzystania biogazu do gotowania żywności, produkcja węgla drzewnego do gotowania na bazie odpadów organicznych,
  • uzdatnianie wody poprzez sadzone filtry,
  • uprawy ekologiczne, produkcja i stosowanie kompostu, naturalne środki odstraszające, nawadnianie kroplowe, biohumus,
  • korzystanie z toalet suchych ze ściółką i słoneczną,
  • odzysk wody deszczowej, cysterna i puszki z rynnami,
  • zalesianie gatunkami endemicznymi, żywopłoty wiatrochronne i drzewa owocowe.

Dzieci mogą tam się uczyć ekologii i ochronie środowiska przez praktykę i doświadczenie. Miejscowi poddają recyklingowi wszystko, od śmieci po wodę deszczową. Wykorzystują również energię słoneczną do ochrony środowiska, a kompostowanie robaków jest jedną z największych działalności, która generuje pieniądze dla utrzymania wioski.

Nasze dzieci dowiedziały się więcej o tym, jak cenna jest przyroda i cieszyły się z wizyty!

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!