Nowy projekt żywieniowy na Madagaskarze
18 marca, 2021Nasza codzienność na Madagaskarze – spotkanie online
23 marca, 2021Wycieczki szkolne na Madagaskarze to rzadkość. Jednak, gdy zostaną zorganizowane są dużym i radosnym wydarzeniem.
Dwie szkoły uczestniczące w projekcie „Edukacja dla życia” wybrały się w zeszłą do małej ekologicznej wioski w Tsaratanana (Tsaratanana oznacza piękną wioskę) w dystrykcie Ambohidratrimo. Była to część naszych zielonych zajęć szkolnych. W tym spacerze i wizycie wzięło udział 74 dzieci i 34 dorosłych. Uczniowie, nauczyciele i przedstawicielki naszej Fundacji opuścili Ambohidratrimo o 8 rano i dotarli do wioski Tsaratanana o 9 rano. Jest to pierwsza ekologiczna wioska na Madagaskarze. Jest bardzo interesującym i potrzebnym miejscem.
Celem ekowioski jest wspólne tworzenie przyjaznego i sprawiedliwego stylu życia dla wszystkich, przy minimalnym wpływie ekologicznym. Wybory mieszkańców są zawsze postrzegane z perspektywy zrównoważonego rozwoju i dobra wspólnego. We wsi mieszkańcy starają ograniczać negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko poprzez:
- gospodarka odpadami czyli selektywne sortowanie i recykling,
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, energia słoneczna (kuchenki, piekarniki i panele fotowoltaiczne), badanie wykorzystania biogazu do gotowania żywności, produkcja węgla drzewnego do gotowania na bazie odpadów organicznych,
- uzdatnianie wody poprzez sadzone filtry,
- uprawy ekologiczne, produkcja i stosowanie kompostu, naturalne środki odstraszające, nawadnianie kroplowe, biohumus,
- korzystanie z toalet suchych ze ściółką i słoneczną,
- odzysk wody deszczowej, cysterna i puszki z rynnami,
- zalesianie gatunkami endemicznymi, żywopłoty wiatrochronne i drzewa owocowe.
Dzieci mogą tam się uczyć ekologii i ochronie środowiska przez praktykę i doświadczenie. Miejscowi poddają recyklingowi wszystko, od śmieci po wodę deszczową. Wykorzystują również energię słoneczną do ochrony środowiska, a kompostowanie robaków jest jedną z największych działalności, która generuje pieniądze dla utrzymania wioski.
Nasze dzieci dowiedziały się więcej o tym, jak cenna jest przyroda i cieszyły się z wizyty!