Dom dla Młodych Matek
27 października, 2020
dzieci madagaskaru
Pracownik do spraw socjalnych
10 stycznia, 2021

Elektryczność w Ambotomasina

Ambatomasina

kiosk w którym można wypożyczyć lampy słoneczne

Elektryczność na malgaskiej wsi to wielki luksus

Ambatomasina to mała malgaska wieś, położona między wzgórzami. Jest oddalona od głównej drogi o 10 km. Dojazd do niej jest trudny, bardzo błotnistymi drogami. Ostatni fragment trzeba pokonać pieszo, idąc polami ryżowymi. To właśnie tam jest szkoła, którą wspieramy od 2015 roku wraz z fundacją z Holandii stichting.nl  Jest to jeden z naszych głównych projektów.

To szkoła podstawowa i gimnazjum gdzie uczy się 136 dzieci.

W 2015 roku wybudowaliśmy budynek z dwoma salami lekcyjnymi oraz nowe toalety i prowizoryczną kuchnię. Wspomniana holenderska Fundacja opłaca wyprawkę szkolną i  każdego dnia obiady dla wszystkich uczniów oraz wynagrodzenie dla nauczycieli.

W 2020 roku dzięki projektowi w którym wzięliśmy udział szkoła i cała wioska uzyskała elektryczność w postaci paneli słonecznych! To wielkie wydarzenie dla całej wsi!

W grudniu 2020 wraz z władzami szkoły nasza Fundacja uroczyście otworzyła nową salę lekcyjną, kuchnię i kiosk z lampami solarnymi.  Hucznie świętowano wprowadzenia elektryczności w Ambatomasinie! 

 Z europejskiej perspektywy, jest to dość zaskakujące, że prąd na Madagaskarze jest wciąż niedostępny w większości miejsc. Na podstawie danych z 2015 roku krajowy wskaźnik elektryfikacji Madagaskaru osiągnął zaledwie 15% krajowego zapotrzebowania (53% na obszarach miejskich i 6,5% na obszarach wiejskich). W praktyce oznacza to, że prąd jest jedynie w  dużych miastach a na wsiach i miasteczkach nie ma go wcale.  

Dzięki działaniom Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru szkoła ma prąd za darmo z paneli słonecznych. W miasteczku został zbudowany kiosk, gdzie rodzice za drobną opłatą mogą wypożyczać lampy solarne, które pozwolą im na elektryczność w domu. Do tej pory wszyscy mieszkańcy wioski mieli w domach tylko świece lub lampy naftowe. Lampy są tańsze w eksploatacji oraz bezpieczniejsze w użyciu. Elektryczność to olbrzymi krok w zmianie życia całej społeczności Ambatomasina. W kiosku zostało zainstalowane również ksero oraz miejsce do ładowania telefonów. W planach jest też zakup lodówki, z której odpłatnie będzie mogła korzystać również cała wioska. Teraz w zimowe i jesienne popołudnia dzieci będą mogły uczyć się przy świetle. Poza tym mamy możliwość zorganizowania kina dla dzieci i mieszkańców używając rzutników i komputera. Można zorganizować koncerty i zabawy z muzyką! Wszyscy na to już bardzo czekają. Szkoła zyskała też bezpłatny dostęp do ksero, co ułatwi przygotowywanie zajęć dla dzieci. Do tej pory wszystko przepisywane było ręcznie przez dzieci i nauczycieli. Kolejny plan działań to wiercenie nowej studni, ponieważ w starej brak wody. 

 

 

Komentarze są wyłączone.

WSPOMÓŻ NAS!