Kurs nauki czytania i pisania dla dorosłych
3 kwietnia, 2022Życzenia wielkanocne
14 kwietnia, 2022Zajęcia z higieny menstruacyjnej dla dziewcząt.
W marcu w szkole Angodonina w ramach projektu Education for life zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne z zakresu higieny menstruacyjnej dla uczących się tam dziewczynek w wieku 8-17 lat.
W ramach zajęć dziewczyny nie tylko dowiedziały się wszystko co istotne na temat menstruacji. Ale również nauczyły się jak prawidłowo zadbać o swoje ciało w czasie okresu. Każda z nich otrzymała także swój własny zestaw sanitarny, na który składało się kilka par majtek i wielorazowych podpasek.
Ubóstwo menstruacyjne
Według Centrum Praw Kobiet „Ubóstwo menstruacyjne to brak dostępu do środków higieny menstruacyjnej (takich jak podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne) z powodu ciężkiej sytuacji finansowej. Dodatkowo, wiąże się z problemem utrzymania higieny ciała przez złe warunki bytowania oraz brak elementarnej edukacji związanej z menstruacją. Według badań przeprowadzonych przez Kulczyk Foundation spośród 1,9 mld menstruujących osób na świecie ponad 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Niektórzy definiują ubóstwo menstruacyjne również jako brak wiedzy na jej temat.”
Problem ubóstwa menstruacyjnego jest bardzo powszechny w wielu krajach tzw. Globalnego Południa, w tym również na Madagaskarze. Miesiączkujące dziewczynki często z braku funduszy na zakup środków higieny muszą używać do tego celu liści. Często muszą również nawet całkowicie wycofywać się z życia publicznego (w tym z edukacji) każdego miesiąca. Znacząco cierpi na tym ich edukacja oraz pozycja społeczna. Uznawane za „nieczyste”, piętnowane – źle czują się we własnym ciele. Tym bardziej jeśli ze względu na ograniczenia sanitarne i ekonomiczne, nie mogą należycie zadbać o swoją higienę.
Dlatego tak istotne jest aby zapewnić im wielorazowe podpaski i edukować w zakresie higieny!
Tego typu podpaski materiałowe szyły już m.in dziewczyny z zaprzyjaźnionej z nami Fundacji Akany Avoko Faravohitra.