Pomoc ofiarom cyklonów
21 lutego, 2022Madagaskar murem za Ukrainą
9 marca, 2022Obchody w Szkole FJKM – 200 rocznica przybycia Davida Griffiths na Madagaskar.
Dokładnie tydzień temu protestancka szkoła FJKM celebrowała 200 rocznicę przybycia na Madagaskar jej patrona – walijskiego misjonarza Davida Griffiths. Był On ważną postacią dla regionu ponieważ priorytetem jego działań był rozwój edukacji i budowa 9 szkół w kilku mniejszych miejscowościach położonych nieopodal stolicy, w tym Ambohidratrimo.
Dziś jego dzieło kontynuują m.in nasi Partnerzy Friends of Wales i Money for Madagascar!
W obchodach wziął udział m.in najważniejszy przedstawiciel kościoła protestanckiego FJKM na Madagaskarze. Były oficjalne przemowy, podziękowania oraz inauguracja otwarcia dwóch nowych klas w budynku szkoły. W ramach prezentu dla społeczności szkoły, na jej terenie posadzono również kilkanaście drzewek oraz wyprawiono uroczysty poczęstunek dla gości.
David Griffith i szkoła FJKM- historia
David Griffith – walijski misjonarz protestancki dotarł na Madagaskar w 1822 roku. Jego celem było głoszenie ewangelii, jednak nie było to łatwe, kiedy znaczna część społeczeństwa malgaskiego była analfabetami. Priorytetem misjonarza stało się więc zwiększenie dostępu do edukacji. Wraz z innymi misjonarzami wybudował 9 szkół w kilku miejscowościach nieopodal Antananarywy – stolicy kraju. Budowy były prowadzone przy wsparciu wówczas urzędującego króla Radamy I. Jedną ze szkół postawiono również w Ambohidratrimo. Na początku w szkole uczyło się tylko 36 chłopców i 13 dziewczynek, szybko jednak placówka zyskała popularność i liczba uczniów znacznie się zwiększyła. Stało się to m.in za sprawą króla, który zadowolony z wyników osiąganych przez szkołę – zachęcał swoich poddanych do nauki.
Przez lata szkoła przeżywała lepsze i gorsze momenty. Borykała się m.in z niszczeniem budynków szkolnych, trudnościami w jej finansowaniu. Do placówki uczęszczało coraz mniej dzieci, trudno było też o kadrę nauczycielską. W 2018 roku opiekę nad szkołą przejęła nasza Fundacja. Zaczęto organizować zajęcia przy udziale naszych wolontariuszy, jednak wciąż problemem był niszczejący budynek, który sprawiał zagrożenie dla uczniów.
W maju 2019 roku nasi Partnerzy Money for Madagascar i Friends of Wales postanowili sfinansować remont dachu. W kolejnym roku zbierano również środki na odrestaurowanie poszczególnych klas.
6 marca 2020 roku oficjalnie szkołę nazwano im ieniem jej patrona – Lycee Prive FJKM David Griffiths.