Wyprawy Madagaskar

Wolontariat w Afryce

Wolontariat w Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru polega na pracy w szkole i przedszkolu na terenie szkoły College St. Joseph w Ambohidratrimo, oraz w innych szkołach wiejskich i sierocińcu. Wolontariusze prowadzą lekcje oraz zajęcia dodatkowe ( plastyczne, muzyczne, językowe ) z dziećmi oraz nauczycielami. Potrzebna jest również pomoc w stołówce szkolnej, przy pracach remontowo budowlanych, czy w ogrodzie.

Podczas wakacji szkolnych na Madagaskarze, które trwają od końca lipca do końca września, organizujemy półkolonie, w czasie których dzieci mają szansę pobawić się, wziąć udział w zajęciach tanecznych, sportowych prowadzonych przez wolontariuszy.

Jeżeli znasz języki obce lub posiadasz inne zdolności artystyczne, manualne lub techniczne i chciałbyś podzielić się nimi z mieszkańcami Madagaskaru, dla których niejednokrotnie jest to jedyna szansa, aby rozwijać swoje umiejętności, to już predysponuje Cię do bycia kandydatem na wolontariusza. Należy pamiętać że Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Warunki jakie tutaj panują są zupełnie inne niż te w jakich mieszkamy. Zdarza się dość często, że nie ma wody, prądu, czy internetu. Wolontariatu nie można też traktować jako ucieczki od swoich problemów. Osoba która chce zostać naszym wolontariusze, musi mieć wielką chęć pomocy innym ludziom i na tym chcemy żeby się skupiła podczas swojego pobytu u nas!

Cechy wolontariusza

Wolontariusze powinni cechować się cierpliwością, samodzielnością, kreatywnością. Mile widziane jest doświadczenie w pracy z dziećmi i w pracy jako wolontariusz. Niezbędna jest też znajomość języka angielskiego lub francuskiego z reguły na miejscu są wolontariusze różnej narodowości trzeba więc móc się komunikować ze sobą.

Praca na miejscu to praca zespołowa ale również w zależności od predyspozycji danej osoby mogą to być zajęcia indywidualne. Wolontariusze wymieniają się swoim doświadczeniem, wprowadzają jeden drugiego w warunki życia na Madagaskarze. Decydując się na przyjazd do nas musisz mieć świadomość tego, że będziesz dzielił z innym wolontariuszem pokój oraz dom. Wszyscy razem pracują ale tez i dbają o czystość w domu i w miejscach gdzie prowadzą swoje zajęcia.

Madagaskar to była kolonia francuska, więc przyda się znajomość języka francuskiego, jednak do pracy wystarczy już umiejętność posługiwania się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, gdyż do zajęć poza lekcyjnych takich jak: gry, zabawy, prace ręczne etc. język nie stanowi bariery, a podstaw języka malgaskiego łatwo nauczyć się od dzieci.

Półkolonie na Madagaskarze – fotorelacja

Zobacz fotorelację z koloni w St. Joseph College i Tsimahandry:

Co roku, w ramach programów World Challenge i Outlook Expedition, przyjmujemy grupy wolontariuszy z Wielkiej Brytanii, którzy pomagają nam, odnawiając klasy szkoły St. Joseph College oraz remontując i dobudowując sale w bardzo biednych szkołach na wioskach. Wspólnymi siłami udało się już zbudować salę lekcyjną w szkole Tsimahandry, Antanatana, Ampanana w planie na kolejne lata czeka 10 innych szkół. Brakuje tam dosłownie wszystkiego! Bardzo dziękujemy za pomoc! Ty też możesz zostać wolontariuszem! Dołącz do nas!

Możemy również zorganizować wolontariat w przychodni dla osób zainteresowanych pomocą natury medycznej – pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów do pracy z dziećmi i dorosłymi. W zaprzyjaźnionej przychodni, prowadzonej przez anglikańskie misjonarki, bardzo przyda się fachowa pomoc. Pracy tam jest bardzo dużo i placówka często nie nadąża z obsługą chorych, wśród których znajdują się także małe dzieci. Osoby, które znają język francuski mogą pracować w jednym ze szpitali prowadzonym przez misjonarki Franciszkanki.

Nieopodal naszej szkoły mieści się także sierociniec dla 120 dzieci, z którym współpracujemy, wolontariusze prowadzą tam zajęcia z dziećmi w wieku szkolnym oraz zajmują się niemowlakami i małymi dziećmi. Tutaj potrzeba pomocy przy karmieniu, ubieraniu, myciu.

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, życie wolontariusza różni się zatem od tego, do czego przyzwyczajeni jesteśmy żyjąc w Europie, jednak prostota bytu i problemy innej natury niż nasze, dają poczucie większego spełnienia, a satysfakcja z pracy jest nieporównywalnie wyższa.

Zakwaterowanie:

Wolontariusze zakwaterowani zostają w domu wolontariusza znajdującym sie w miasteczku Ambohidratrimo, oddalonym o 15 km od stolicy. Jeden dom położony jest na terenie szkoły, w której wolontariusze prowadzą zajęcia z dziećmi, drugi jest w miasteczku w pobliżu sierocińca ok. 10 min od szkoły. Opłaty za pobyt w domu mogą być przekazywane na konto Fundacji lub gotówką na miejscu. Każdy wolontariusz jest zobowiązany do dbania o czystość w domu. W dniu wyjazdu należy posprzątać swój pokój i pozostawić go czystym dla kolejnej osoby.

Wyżywienie wolontariusze zapewniają sobie we własnym zakresie (w okresie roku szkolnego obiad w stołówce szkolnej zapewniany jest dodatkowo przez fundację). Oba domy są wyposażone w pełni urządzoną kuchnię oraz łazienki z bieżącą, ciepłą wodą, do wyłącznego użytku wolontariuszy. Domy wolontariusza znajduje sie na terenie ogrodzonym i strzeżonym. Bezpośrednio przy terenie szkoły znajdują się sklepiki i stragany, gdzie można z łatwością zaopatrzyć się w potrzebne produkty spożywcze, świeże warzywa i owoce.

Oto jak wygląda dom wolontariusza.

Typowy malgaski dom nie będzie miał takich wygód. Większość społeczeństwa żyje w wielkim ubóstwie i to przede wszystkim uderza zaraz po przyjeździe. Pomimo biedy, z jaką zmagają się każdego dnia, Malgasze są bardzo przyjemnym i uśmiechniętym narodem. Bardzo pozytywnie nastawionym do ludzi, uśmiechnięte i rozbawione dzieci będą Ci towarzyszyć wszędzie.

Informacje praktyczne:

Obszar, w którym mieszkamy, wznosi się 1500 m n.p.m. zagrożenie malarią jest więc mniejsze. Jednak ryzyko zachorowania występuje. Trzeba więc rozważyć odpowiednia profilaktykę antymalaryczną (leki oraz repelenty z DEET). Najlepiej skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej na etapie przygotowań do wyjazdu również w kwestii zalecanych szczepień.

Trzeba wziąć pod uwagę żółtaczkę typu A i B, tężec, dur brzuszny, polio, błonicę.

Na Madagaskarze dość powszechnie występują pasożyty dlatego trzeba bardzo dbać o mycie rąk, warzyw i owoców. Pić wodę przegotowaną lub mineralną.

Na Madagaskarze nie ma jadowitych węży, czy pająków. Nie ma tu też dzikich zwierząt, jak w Afryce kontynentalnej. Wyspę charakteryzują natomiast występujące tu w niektórych rejonach lemury i baobaby! Pod względem fauny i flory, Madagaskar jest bardzo odmienny od reszty świata i ponad 80 gatunków roślin znajduje się tylko tu i nigdzie indziej. Madagaskar zachwyca swoim pięknem i różnorodnością.

Przelot na Madagaskar oraz opłatę za noclegi ponosi wolontariusz. W zależności od długości pobytu koszt noclegu od 10Euro do 4Euro za dzień zakwaterowania w naszym domu wolontariusza. W ciągu roku szkolnego obiad w stołówce szkolnej jest w cenie zamieszkania.

Poszukując biletu na Madagaskar, warto odwiedzić strony: www.skyscanner.net, lastminute.com, fly4free.pl, opodo.co.uk,
gdzie najłatwiej o ciekawe oferty cenowe przelotów. Bilet w dwie strony kosztuje ok. 4-5 tys. PLN z Polski przez Anglię lub Francję do Antananarivo – stolicy Madagaskaru. Miasteczko, w którym mieszkamy, znajduje się w odległości 15 km od stolicy Antananarivo, do której należy szukać lotu.

Najbardziej popularna opcja przylotu to lot przez Paryż lub inną drogą przez Londyn, z przesiadką w Nairobi.

Żyjąc na miejscu, wolontariusz nie wydaje dużo, jednak planując podróżowanie, należy się liczyć z kosztami jak w Polsce. Kupując w lokalnych sklepikach i miejscowe przysmaki płaci się dużo mniej niż w supermarkecie, gdzie ceny bywają nawet wyższe niż u nas.

Pieniądze najlepiej przywieźć w euro lub w funtach, im wyższe nominały, tym lepszy przelicznik. Dolary podlegają wymianie tylko te wydane po 2003 r.

Karta kredytowa Visa, a nie Mastercard, bo z tą bywają problemy.

Przelicznik 1GPG=3000Ar, 1 Euro-2800Ar

Przykładowe ceny:

 • Bagietka 400Ar
 • Jajko 350Ar
 • Masło 4000Ar
 • Litr mleka 2800Ar od krowy, mleko w kartoniku 4000Ar
 • Jogurt malgaski 300Ar, jogurt w markecie 700Ar
 • Sery , wędliny europejskie ceny takie jak w europie lub więcej
 • Banany 1kg 1200Ar
 • Obiad w przydrożnym barze tzn. ryż z mięsem i sosem: 2500-4000Ar
 • Obiad w restauracji 15000-20000Ar
 • Bilet autobusowy do miasta 500Ar w jedna stronę, w obie 1000Ar
 • Taksówka ze stolicy Antananarivo do Ambohidratrimo, gdzie znajduje się szkoła i dom wolontariusza 25000-35000 Ar (wyższa taryfa w nocy oraz niedziele i święta)
 • Bilet autobusowy nad ocean 25000Ar- wynajęcie samochodu z kierowcą 120000 za dzień plus benzyna (3500Ar/l)

Formalności:

Przyjeżdżając na wolontariat należy pamiętać, iż jest to kraj trzeciego świata, a życie tutaj i warunki znacznie różnią się od tych w Europie. Na miejscu należy zachować podstawowe środki ostrożności. Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia. W przypadku zainteresowania wolontariatem przez osoby młodsze, przyjazd i udział w programie jest możliwy, tylko pod opieką i na ryzyko osoby dorosłej.

Długość wolontariatu i jego charakter jest ustalany w trakcie rekrutacji z każdym wolontariuszem. Jednak minimalny czas wolontariatu na miejscu to 4 tygodnie. Prosimy wziąć to pod uwagę i jeśli planujesz podróżować będzie to możliwe po ukończeniu pracy u nas.

Zależnie od możliwości czasowych wolontariusza a także rodzaju jego pracy na miejscu możemy zorganizować taki wyjazd bardzo indywidualnie.
Przed przyjazdem, wolontariusze biorą udział w prowadzonej przez nas rekrutacji. W pierwszej kolejności prosimy napisać nam kilka słów o sobie, przedstawić swój pomysł na wolontariat i przesłać do nas wraz z CV oraz wypełnionym formularzem zgłoszeniowym.

Przed przyjazdem, wolontariusze biorą udział w prowadzonej przez nas rekrutacji.
W pierwszej kolejności prosimy napisać nam w języku angielskim kilka słów o sobie, przedstawić swój pomysł na wolontariat i przesłać do nas wraz z CV oraz wypełnionym formularzem zgłoszeniowym.

Kolejny etap to spotkanie z jednym z naszych wolontariuszy w miastach takich jak: Olsztyn , Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Londyn.

Po spotkaniu pozostaje już tylko przygotowanie do wyjazdu i kupno biletu.

Należy pamiętać, iż jako osoby pełnoletnie, wolontariusze przyjeżdżają do pracy na własną odpowiedzialność. Wolontariusz musi być osobą zdrową, nie może cierpieć na przewlekłe choroby i musi zdawać sobie świadomość, że dostęp do lekarza jest tutaj znacznie trudniejszy niż w Europie.

Fundacja jest organizacją non-profit, nie pobieramy żadnych opłat za przyjazd na wolontariat. Stworzyłyśmy ją po to aby dać ludziom możliwość realizowania się w pracy wolontaryjnej na rzecz ubogich ludzi żyjących w jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Wiza: najkorzystniej jest przyjechać na Madagaskar na minimum trzy miesiące. Przy pobycie do 3 miesięcy (90dni) wolontariusze wykupują wizę po przylocie na lotnisku. Wiza na 90dni kosztuje 50 Euro , 60 dni 35 Euro, do 30 dni jest za darmo. Wolontariat na dłużej niż 3 miesiące wymaga specjalistycznej wizy, którą zapewnia Fundacja dla naszych wolontariuszy. O procesie aplikacji zostaniesz poinformowany w trakcie rekrutacji.

Fundacja zajmuje się zorganizowaniem pobytu wolontariusza oraz zakwaterowaniem na miejscu.

Prosimy o podanie nam dokładnych danych dotyczących terminów przyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem, celem zarezerwowania miejsca w domu wolontariusza, przygotowania harmonogramu zajęć oraz zapewnienia transportu z lotniska w dniu przylotu.

Przygodę z wolontariatem polecamy każdemu i zawsze jest to doświadczenie odmieniające w jakimś sensie nie tylko los tych, którym pomagamy, ale również także i nieodmiennie los samych wolontariuszy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress