Wyprawy Madagaskar

Adopcja na odległość

Jedną z form pomocy naszej fundacji jest tak zwana adopcja dziecka na odległość. Polega ona na umożliwieniu nauki dzieciom z najuboższych rodzin. Dzięki takiej adopcji maluch może uczęszczać do szkoły, otrzymać część przyborów i skorzystać ze stołówki szkolnej.

Na Madagaskarze 60% społeczeństwa stanowią analfabeci. Choć szkolnictwo jest obowiązkowe, to nadal wiele dzieci, szczególnie tych z buszu nie chodzi do szkoły. Rodziców nie stać na minimalną opłatę szkoły, na zakup tak podstawowych przyborów jak zeszyt czy długopis. Największym marzeniem malgaskiego dziecka jest pójść do szkoły, mieć swój tornister, zeszyt, ołówek oraz szkolny mundurek. Szkoła to dla wielu możliwość dostania talerza ryżu, który jest niejednokrotnie jedynym posiłkiem w ciągu dnia.

Dzięki instytucji tzw. wirtualnej adopcji, dziecko ma okazję otrzymywać edukację, której potrzebuje i na którą bezwzględnie zasługuje.Obecna sytuacja ekonomiczna kraju sprawia, iż coraz więcej rodzin nie jest w stanie posłać swoich dzieci do szkoły. Nawet najmniejsze dzieci pracują wraz z rodzicami, żeby móc zaspokoić pierwszą potrzebę- głodu. Potrzeba edukacji zostaje zepchnięta na dalszy plan.

Planowa edukacja na Madagaskarze od przedszkola do matury trwa 15 lat:

  • 2 lata przedszkola,
  • 6 lat szkoły podstawowej,
  • 4 lata gimnazjum,
  • 3 lata liceum.

Dzięki programowi „adopcji”, jaki prowadzimy, dziecko uczęszcza do szkoły, otrzymuje przybory szkolne oraz, co również bardzo ważne, obiad w szkolnej stołówce, który nierzadko jest jedynym gorącym posiłkiem dziecka w ciągu dnia.

W chwili obecnej współpracujemy na bieżąco ze szkołą College St. Joseph w Ambohidratrimo, miasteczku oddalonym od stolicy o okolo 15 km, w ramach którego prowadzone jest przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Placówka liczy ogółem ponad 900 uczniów. Wielu z nich pochodzi z bardzo biednych rodzin, potrzebujacych pomocy i wsparcia.

Jesteśmy ponadto w trakcie nawiązywania współpracy i udzielania wsparcia biednym szkołom na obrzeżach miejscowości, we wioskach oraz w buszu. Pieniądze z adopcji na odległość przekazujemy transferem, na podstawie umowy zawartej ze szkołą, na konto bankowe szkoły na Madagaskarze. W przypadku podjęcia pozytywnej decyzji o wsparciu dziecka w drodze adopcji na odległość, będziemy informować Państwa, w miarę możliwości, o postępach w nauce dziecka, przysyłać zdjęcia dziecka z uroczystości w szkolnych, będziecie Państwo mieli okazję, za naszym pośrednictwem, poznać bliżej sytuację adoptowanego dziecka. Nie ma określonego czasu adopcji. Zależy to od możliwości danej osoby, należy jednak wziąć pod uwagę umożliwienie dziecku skończenie pewnych etapów edukacji.

W przypadku adopcji, opłata za szkołę, przybory oraz posiłek w szkolnej stołówce wynosi 140 euro rocznie i uiszczana jest na konto fundacji z dopiskiem w tytule imienia konkretnego dziecka. W celu ujednolicenia kwoty wpłacanych pieniędzy bardzo prosimy o wpłatę kwoty 580zł. Preferujemy wpłaty jednorazowe, ułatwia to transfer środków na Madagaskar oraz, co ważniejsze, daje gwarancję pokrycia opłaty czesnego dziecka za cały rok szkolny, zapewniając tym samym ciągłość edukacji konkretnemu dziecku w danym roku szkolnym.

Fundacja Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru prowadzona jest w ramach wolontariatu. Fundacja jest organizacją non-profit. Wszelkie środki przekazane przez darczyńców celem adopcji na odległość, są bezpośrednio przekazywane na pokrycie opłaty szkolnej, zakup przyborów szkolnych, ciepły posiłek w stołówce szkolnej oraz w miarę potrzeb mundurki, a także buty i ubrania.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress