Ambatomasina to już czwarta z kolei wioska, której w ostatnich latach pomogła nasza Fundacja.
W starym, grożącym zawaleniem budynku, pod przeciekającym dachem i w zjedzonych przez korniki ławkach, próbowało się uczyć sześćdziesięcioro dzieci. Gdy tylko zobaczyliśmy, w jakim stanie znajduje się ten ponad stuletni budynek, na prośbę przedstawicieli lokalnej wspólnoty, podjęliśmy decyzję
o konieczności jak najszybszego zorganizowania zbiórki funduszy oraz budowy nowej szkoły. Niestety, ze względu na opłakany stan techniczny remont tej starej był całkowicie nieopłacalny.Zabraliśmy się więc do działania. Dzięki wsparciu naszych wolontariuszy, tych w Polsce i tych na Madagaskarze, udało nam się rozpropagować akcję nie tylko w Internecie, ale także w radio i w telewizji. Wierząc w ofiarność sponsorów, po uzbieraniu funduszy wystarczających na realizację pierwszego etapu budowy, rozpoczęliśmy prace. Bez prądu i dostępu do wody początki nie były łatwe.

Wiedzieliśmy, że najpierw musi powstać studnia głębinowa i właśnie od niej zaczęliśmy. Po zbudowaniu pięknej, zadaszonej studni przyszła kolei na stawianie kamiennych fundamentów i wypalanie odpowiedniej ilości cegły.

W produkcję cegieł zaangażowali się mieszkańcy wioski. Zresztą w całym przedsięwzięciu mogliśmy liczyć na ich udział. Taka aktywizacja mieszkańców, ostatecznych beneficjentów przedsięwzięcia, bardzo nas cieszyła i od początku zachęcaliśmy społeczność do aktywnego współudziału. W budowie szkoły pomagała nam także młodzież z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii, która kolejno przez dwa tygodnie kopała fundamenty i murowała ściany nowej placówki.

Postępy prac z budowy można było na bieżąco śledzić na naszym Facebook fanpage. Między innymi dzięki temu do akcji przyłączali się kolejni darczyńcy, widząc realne efekty swojej ofiarności.

Po czterech miesiącach ciężkiej pracy, wysiłków organizacyjnych i różnych akcji fundraisingowych, udało się zebrać całą potrzebną do budowy i wyposażenia szkoły kwotę, jak również zakończyć samo przedsięwzięcie. Zebrane dzięki Waszej ofiarności 6273 euro pozwoliło na wzniesienie ceglanego budynku mieszczącego dwa pomieszczenia klasowe, krytego solidnym blaszanym dachem, z pięknymi drewnianymi oknami i z wstawionymi szybami zamiast nieprzepuszczających światła okiennic. Musicie wiedzieć, że przeszklone duże okna w malgaskiej wiosce to coś naprawdę wyjątkowego. Dzięki nim w porze suchej, kiedy o 8 rano temperatura powietrza wynosi ok. 12 – 15 stopni, dzieci będą mogły uczyć się w jasnych pomieszczeniach nie marznąć przy otwartych na oścież okiennicach. Ponadto szkoła została częściowo otynkowana, co pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale także wzmacniającą wytrzymałość ścian. To jeszcze nie wszystko. Dla uczniów i nauczycieli powstała toaleta stanowiąca osobny, ceglany budyneczek, a obok studni znajduje się łaźnia, która służy lokalnej społeczności. Zamykając realizację projektu zamówiliśmy 50 podwójnych ławek dla uczniów oraz 2 biurka dla nauczycieli. Nie zapomnieliśmy także o nowych tablicach.


I tak oto dzięki naszym wspólnym wysiłkom, ponad setka dzieci z wioski i okolic będzie mogła w godnych warunkach zdobywać wykształcenie umożliwiające im walkę o lepszą przyszłość, nie tylko dla siebie i dla swoich bliskich, ale i dla całego Madagaskaru, wyrastając na wyedukowanych i świadomych obywateli, mogących wpływać na rozwój społeczny i gospodarczy swojego kraju.
Serdecznie dziękujemy każdemu z Was, darczyńców i zaangażowanych, za okazane wsparcie i zaufanie. Wierzymy, że nie tylko dla nas, ale także dla Was, naszych przyjaciół, wybudowanie szkoły w małej wiosce jednego z dziesięciu najbiedniejszych krajów na świecie, jest ogromną radością i wielkim spełnieniem!
Na pomoc fundacji „Dzieci Madagaskaru” czekają kolejne szkoły. Z nowym rokiem z pewnością spośród najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących malgaskich społeczności wybierzemy tą, której będziemy chcieli pomóc budując szkołę. Wierzymy, że będziecie wtedy z nami. Pamiętajcie, że bez Was i bez Waszej ofiarności nasza wspólna radość ze zrealizowanego celu nie byłaby możliwa. Jeszcze raz składamy ogromne podziękowania dla Was Wszystkich w imieniu malgaskich dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli. Do zobaczenia przy kolejnym projekcie!
Poniżej znajdziecie zdjęcia dzieciaków, dla których wspólnie wybudowaliśmy szkołę. 🙂Ławki przybyły w kwietniu


W październiku przygotowaliśmy plecaki i wyprawkę do szkoły oraz rozpoczęliśmy wydawanie obiadów dla wszystkich 110 dzieci uczęszczających do szkoły.