Wolontariat w Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru polega na pracy w szkole i przedszkolu na terenie szkoły College St. Joseph w Ambohidratrimo, oraz w innych szkołach wiejskich, sierocińcu, ośrodku dla dziewcząt Akany Avoko Farvohitra, w przychodni dla naujuboższych prowadzonej przez siostry misjonarki. Wolontariusze prowadzą lekcje oraz zajęcia dodatkowe ( plastyczne, muzyczne, językowe ) z dziećmi oraz nauczycielami. Potrzebna jest również pomoc w stołówce szkolnej, przy wydawaniu obiadów, przy pracach remontowo-budowlanych w szkołach i ośrodkach które wspieramy oraz praca przy budowie nowych szkół.

Podczas wakacji szkolnych na Madagaskarze, które trwają od końca lipca do końca września, organizujemy półkolonie, w czasie których dzieci mają szansę pobawić się, wziąć udział w zajęciach tanecznych, sportowych prowadzonych przez wolontariuszy.

Jeżeli znasz języki obce lub posiadasz inne zdolności artystyczne, manualne lub techniczne i chciałbyś podzielić się nimi z mieszkańcami Madagaskaru, dla których niejednokrotnie jest to jedyna szansa, aby rozwijać swoje umiejętności, to już predysponuje Cię do bycia kandydatem na wolontariusza.

Jeśli chcesz pracować przy budowie kolejnej szkoły, remontowaniu lub masz wykształcenie medyczne i jesteś gotowy na pracę w przychodni z chorymi to szukamy wolontariusza takiego jak Ty!!!

Należy pamiętać, że Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Warunki jakie tutaj panują są zupełnie inne niż te w jakich mieszkamy. Zdarza się dość często, że nie ma wody, prądu, czy internetu. Ludzie są brudni ale zawsze pozytywni i uśmiechnięci! Są również różne insekty jak komary, pchły i karaluch.

Wolontariatu nie można też traktować jako ucieczki od swoich problemów. Osoba, która chce zostać naszym wolontariusze, musi mieć chęć pomocy innym ludziom i na tym chcemy żeby się skupiła podczas swojego swojej misji u nas na Madagaskarze.

Malgasze są bardzo pozytywnymi ludźmi i mimo swojego ubóstwa zawsze są uśmiechnięci. To właśnie sprawia, że chce się z nimi być i pomagać chociaż ten świat jest tak inny od tego, który znamy. Dlatego doświadczenie samego wolontariatu wzbogaca również nas samych!

Cechy wolontariusza

Wolontariusze powinni cechować się cierpliwością, samodzielnością, kreatywnością. Mile widziane jest doświadczenie w pracy z dziećmi i w pracy jako wolontariusz w pracach budowlanych i remontowych. Do przychodni szukamy osób z wykształceniem medycznym (pielęgniarek, położnych, lekarzy, dentystów, fuzjoterapeutów) Niezbędna jest też znajomość języka angielskiego lub francuskiego z reguły na miejscu są wolontariusze różnej narodowości trzeba więc móc się komunikować ze sobą.

Praca na miejscu to praca zespołowa ale również w zależności od predyspozycji danej osoby mogą to być zajęcia indywidualne. Wolontariusze wymieniają się swoim doświadczeniem, wprowadzają jeden drugiego w warunki życia na Madagaskarze. Decydując się na przyjazd do nas musisz mieć świadomość tego, że będziesz dzielił z innym wolontariuszem pokój oraz dom. Wszyscy razem pracują ale tez i dbają o czystość w domu i w miejscach gdzie prowadzą swoje zajęcia.

Madagaskar to była kolonia francuska, więc przyda się znajomość języka francuskiego, jednak do pracy wystarczy już umiejętność posługiwania się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym, gdyż do zajęć poza lekcyjnych takich jak: gry, zabawy, prace ręczne etc. język nie stanowi bariery, a podstaw języka malgaskiego łatwo nauczyć się od dzieci.

Wolontariusze sami pokrywają koszt swojego wolontariatu (zakup biletu, opłata za nocleg w domu wolontariusza oraz wyżywienie) Wolontariusze mogą jeść obiad w stołówce w szkole Saint Joseph.

Półkolonie na Madagaskarze – fotorelacja
Zobacz fotorelację z koloni w St. Joseph College i Tsimahandry

Co roku, w ramach programów World Challenge, przyjmujemy grupy wolontariuszy z Europy i Austarlii, którzy pracują z nami, odnawiając klasy szkoły St. Joseph College oraz remontując i budując szkoły w bardzo biednych wioskach. Od 2012 roku razem zbudowaliśmy już salę lekcyjną w szkole Tsimahandry, budynek szkolny w Antanatana oraz Ampanana , nową szkołę w Ambatomasina gdzie prowadzimy również program dożywiania dla 110 dzieci oraz liceum Saint Paul w Ambohidratrimo.

W planie na kolejne lata czeka 10 innych szkół. Brakuje tam dosłownie wszystkiego!

Bardzo dziękujemy za pomoc!

Ty też możesz zostać wolontariuszem! Dołącz do nas!

Możemy również zorganizować wolontariat w przychodni dla osób zainteresowanych pomocą natury medycznej – pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów do pracy z dziećmi i dorosłymi. W przychodni, prowadzonej przez anglikańskie misjonarki, bardzo przyda się fachowa pomoc. Pracy tam jest bardzo dużo i placówka często nie nadąża z obsługą chorych, wśród których znajdują się także małe dzieci. Osoby, które znają język francuski mogą pracować w jednym ze szpitali prowadzonym przez misjonarki Franciszkanki oraz na misji w odległym od cywilizacji buszu.

Nieopodal naszej szkoły mieści się także sierociniec dla 120 dzieci, z którym współpracujemy, wolontariusze prowadzą tam zajęcia z dziećmi w wieku szkolnym oraz zajmują się niemowlakami i małymi dziećmi.

W stolicy współpracujemy z ośrodkiem dla dziewcząt Akany Avoko Farvohitra. www.avokofaravohitra.com

Tutaj wolontariusze prowadzą zajęcia nauki języka angielskiego, francuskiego, zajęcia plastyczne, sportowe. Pomagają dziewczętom w życiu codziennym, pielęgnacji niemowilat i małych dzieci.

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów świata, życie wolontariusza różni się zatem od tego, do czego przyzwyczajeni jesteśmy żyjąc w Europie, jednak prostota bytu i problemy innej natury niż nasze, dają poczucie większego spełnienia, a satysfakcja z pracy jest nieporównywalnie wyższa.

Zakwaterowanie:

Wolontariusze zakwaterowani zostają w domu wolontariusza znajdującym się w miasteczku Ambohidratrimo, oddalonym o 15 km od stolicy. Jeden dom położony jest na terenie szkoły, w której wolontariusze prowadzą zajęcia z dziećmi, drugi jest w miasteczku w pobliżu sierocińca ok. 10 min od szkoły. Opłaty za pobyt w domu mogą być przekazywane na konto Fundacji lub gotówką na miejscu. Każdy wolontariusz jest zobowiązany do dbania o czystość w domu. W dniu wyjazdu należy posprzątać swój pokój i pozostawić go czystym dla kolejnej osoby.

Wyżywienie wolontariusze zapewniają sobie we własnym zakresie (w okresie roku szkolnego obiad w stołówce szkolnej zapewniany jest dodatkowo przez fundację). Oba domy są wyposażone w pełni urządzoną kuchnię oraz łazienki z bieżącą, ciepłą wodą, do wyłącznego użytku wolontariuszy. Domy wolontariusza znajduje się na terenie ogrodzonym i strzeżonym. Bezpośrednio przy terenie szkoły znajdują się sklepiki i stragany, gdzie można z łatwością zaopatrzyć się w potrzebne produkty spożywcze, świeże warzywa i owoce.

Oto jak wygląda dom wolontariusza.

Typowy malgaski dom nie będzie miał takich wygód. Większość społeczeństwa żyje w wielkim ubóstwie i to przede wszystkim uderza zaraz po przyjeździe. Pomimo biedy, z jaką zmagają się każdego dnia, Malgasze są bardzo przyjemnym i uśmiechniętym narodem. Bardzo pozytywnie nastawionym do ludzi, uśmiechnięte i rozbawione dzieci będą Ci towarzyszyć wszędzie.

Informacje praktyczne:

Obszar, w którym mieszkamy, wznosi się 1500 m n.p.m. zagrożenie malarią jest więc mniejsze. Jednak ryzyko zachorowania występuje. Trzeba więc rozważyć odpowiednia profilaktykę antymalaryczną (leki oraz repelenty z DEET). Najlepiej skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej na etapie przygotowań do wyjazdu również w kwestii zalecanych szczepień.

Trzeba wziąć pod uwagę żółtaczkę typu A i B, tężec, dur brzuszny, polio, błonicę.

Na Madagaskarze dość powszechnie występują pasożyty dlatego trzeba bardzo dbać o mycie rąk, warzyw i owoców. Pić wodę przegotowaną lub mineralną.

Na Madagaskarze nie ma jadowitych węży, czy pająków. Jednak są komary, pchły, wszy, karaluch, które pewnie również spotkacie na swojej drodze. Nie ma tu dzikich zwierząt, jak w Afryce kontynentalnej. Wyspę charakteryzują natomiast występujące tu w niektórych rejonach lemury i baobaby! Pod względem fauny i flory, Madagaskar jest bardzo odmienny od reszty świata i ponad 80 gatunków roślin znajduje się tylko tu i nigdzie indziej. Madagaskar zachwyca swoim pięknem i różnorodnością.

Przelot na Madagaskar oraz opłatę za noclegi ponosi wolontariusz. W zależności od długości pobytu koszt noclegu od 10Euro do 4Euro za dzień zakwaterowania w naszym domu wolontariusza. W ciągu roku szkolnego obiad w stołówce szkolnej jest w cenie zamieszkania.

Poszukując biletu na Madagaskar, warto odwiedzić strony: www.skyscanner.net, lastminute.com, fly4free.pl, opodo.co.uk, gdzie najłatwiej o ciekawe oferty cenowe przelotów. Bilet w dwie strony kosztuje ok. 4-5 tys. PLN z Polski przez Anglię lub Francję do Antananarivo – stolicy Madagaskaru. Miasteczko, w którym mieszkamy, znajduje się w odległości 15 km od stolicy Antananarivo, do której należy szukać lotu.

Najbardziej popularna opcja przylotu to lot przez Paryż lub inną drogą przez Londyn, z przesiadką w Nairobi.

Żyjąc na miejscu, wolontariusz nie wydaje dużo, jednak planując podróżowanie, należy się liczyć z kosztami jak w Polsce. Kupując w lokalnych sklepikach i miejscowe przysmaki płaci się dużo mniej niż w supermarkecie, gdzie ceny bywają nawet wyższe niż u nas.

Pieniądze najlepiej przywieźć w euro lub w funtach, im wyższe nominały, tym lepszy przelicznik. Dolary podlegają wymianie tylko te wydane po 2003 r.

Karta kredytowa Visa, a nie Mastercard, bo z tą bywają problemy.

Przelicznik 1GPG=3800Ar, 1 Euro-3400Ar

Przykładowe ceny:

 • Bagietka 600Ar
 • Jajko 450Ar
 • Masło 4000Ar
 • Litr mleka 2800Ar od krowy, mleko w kartoniku 4500Ar
 • Jogurt malgaski 500Ar, jogurt w markecie 800Ar
 • Sery , wędliny europejskie ceny takie jak w europie lub więcej
 • Banany 1kg 1200Ar
 • Pomidory 1kg 1400 Ar
 • Woda mineralna butelka 1,5 L 1500 Ar
 • Obiad w przydrożnym barze tzn. ryż z mięsem i sosem: 2500-4000Ar
 • Obiad w restauracji 15000-25000Ar
 • Bilet autobusowy do miasta 500Ar w jedna stronę
 • Taksówka ze stolicy Antananarivo do Ambohidratrimo, gdzie znajduje się szkoła i dom wolontariusza 30000-40000 Ar (wyższa taryfa w nocy oraz niedziele i święta)
 • Bilet autobusowy nad ocean 30000Ar – 50000ar
  • Formalności:

   Przyjeżdżając na wolontariat należy pamiętać, iż jest to kraj trzeciego świata, a życie tutaj i warunki znacznie różnią się od tych w Europie. Na miejscu należy zachować podstawowe środki ostrożności. Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia nie ma górnej granicy wieku 🙂 Wierzymy że wolontariuszem może być osoba w każdym wieku której stan zdrowia pozwala na dalekie podróże i życie w innym kraju :). W przypadku zainteresowania wolontariatem przez osoby młodsze, przyjazd i udział w programie jest możliwy, tylko pod opieką i na ryzyko osoby dorosłej.

   Długość wolontariatu i jego charakter jest ustalany w trakcie rekrutacji z każdym wolontariuszem. Jednak minimalny czas wolontariatu i pracy na rzecz Fundacji na miejscu to 4 tygodnie. Prosimy wziąć to pod uwagę i jeśli planujesz podróżować będzie to możliwe dopiero po ukończeniu pracy u nas lub w trakcie wolnych weekendów.

   Zależnie od możliwości czasowych wolontariusza a także rodzaju jego pracy na miejscu możemy zorganizować taki wyjazd bardzo indywidualnie.

   Przed przyjazdem, wolontariusze biorą udział w prowadzonej przez nas rekrutacji w języku angielskim. W pierwszej kolejności prosimy napisać nam kilka słów o sobie, przedstawić swój pomysł na wolontariat i przesłać do nas wraz z CV w języku angielskim na adres ankizygasyvolunteers@gmail.com oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy.

   Kolejny etap to spotkanie z jednym z naszych wolontariuszy w miastach takich jak: Olsztyn , Poznań, Gdańsk, Wrocław, Kraków lub rozmowa na skype z koordynatorem projektu.

   Po spotkaniu pozostaje już tylko przygotowanie do wyjazdu i kupno biletu.

   Należy pamiętać, iż jako osoby pełnoletnie, wolontariusze przyjeżdżają do pracy na własną odpowiedzialność. Wolontariusz musi być osobą zdrową, nie może cierpieć na przewlekłe choroby i musi zdawać sobie świadomość, że dostęp do lekarza jest tutaj znacznie trudniejszy niż w Europie.

   Fundacja jest organizacją non-profit, nie pobieramy żadnych opłat za przyjazd na wolontariat. Stworzyłyśmy ją po to aby dać ludziom możliwość realizowania się w pracy wolontaryjnei na rzecz ubogich ludzi żyjących w jednym z najbiedniejszych krajów świata.

   Wiza: najkorzystniej jest przyjechać na Madagaskar na minimum trzy miesiące. Przy pobycie do 3 miesięcy (90dni) wolontariusze wykupują wizę po przylocie na lotnisku. Wiza do 90dni kosztuje 70 Euro , do 60 dni 50 Euro, do 30 dni 27euro. Wolontariat na dłużej niż 3 miesiące wymaga wizy o która aplikuję Fundacja w Ministerstwie na Madagaskarze dla naszych wolontariuszy. O procesie aplikacji zostaniesz poinformowany w trakcie rekrutacji.

   Fundacja zajmuje się zorganizowaniem pobytu wolontariusza oraz zakwaterowaniem na miejscu.

   Prosimy o podanie nam dokładnych danych dotyczących terminów przyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem, celem zarezerwowania miejsca w domu wolontariusza, przygotowania harmonogramu zajęć oraz zapewnienia transportu z lotniska w dniu przylotu.

   Przygodę z wolontariatem polecamy każdemu i zawsze jest to doświadczenie odmieniające w jakimś sensie nie tylko los tych, którym pomagamy, ale również także i nieodmiennie los samych wolontariuszy.

Posted by:admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *